Nedjelja, 8 Septembra, 2024
Rubrika:

Valerij Zalužni – arhitekta ukrajinske protivofanzive

Vašington, Moskva i većina svijeta očekivali su da će Rusija uništiti ukrajinsku vojsku za nekoliko dana. Ali ne i Valerij Zalužni, vrhovni zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga, strateg bitke koja je dovela do toga da se ruske snage povlače u neredu, krvave i potučene, piše Politico.

U toku je velika i dramatična ukrajinska ofanziva tokom koje su iz velikog dijela Harkovske oblasti protjerane ruske snage. Kako piše Bild, osoba zadužena za uspjeh ukrajinske ofanzive je načelnik njihovog Glavnog štaba, general Valerij Zalužni, koji je organizovao i odbranu Kijeva u ranim danima rata.

Ko je Valerij Zalužni?

Vašington, Moskva i većina svijeta očekivali su da će Rusija uništiti ukrajinsku vojsku za nekoliko dana. Ali ne i Valerij Zalužni, vrhovni zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga, strateg bitke koja je dovela do toga da se ruske snage povlače u neredu, krvave i potučene, piše Politico.

Ako se jednoj osobi mogu pripisati dosadašnji iznenađujući vojni uspjesi Ukrajine – odbrana Kijeva i zadržavanje kontrole nad većinom drugih velikih gradova – to je Zalužni, 48-godišnji general okruglog lica koji je rođen u vojnoj porofici, kojeg je predsjednik Volodimir Zelenski u julu 2021. imenovao vrhovnim zapovjednikom ukrajinskih oružanih snaga. Zalužni i drugi ukrajinski zapovjednici pripremali su se za otvoreni rat s Rusijom od 2014. godine.

Za razliku od, recimo, Normana Švarckopfa, koji je predvodio američke trupe u prvom ratu u Persijskom zalivu ili Davida Petraeusa, koji je vodio rat u Iraku i dobio nadimak Kralj David, Zalužni je uglavnom izbjegao pažnju i slavu vojnog zapovjednika, prepuštajući tu ulogu Zelenskom, bivšem glumcu i komičaru koji je zaokupio maštu javnosti.

Nova generacija ukrajinskih vojnika

Zalužni umnogome utjelovljuje novu generaciju ukrajinskih vojnika koji su se pokušali u mučnom osmogodišnjem ratu u Donbasu, a kada nisu na frontu, nalaze se na poligonima širom Evrope kako bi vježbali s NATO-ovim snagama. Ova iskustva nadmašila su mnoge autoritarna ustrojstva koje su proizvele decenije krute sovjetske vojne obuke, piše Politico.

Ova saradnja s NATO-om oblikovala je grupu profesionalno orijentisanih vojnika koji su težili zapadnim standardima i pomogli u izgradnji decentralizovanog, osnaženog, agilnijeg načina ratovanja od ruskog modela, koji se zakoprcao u ukrajinskom blatu.

“Vjerovatno mogu govoriti o Zalužniju ne samo kao o osobi već kao o predstavniku nove generacije vojnika ukrajinske vojske”, rekao je Oleksi Melnik, bivši pitomac ukrajinskog vazduhoplovstva koji je sada direktor vanjskih odnosa i programa međunarodne sigurnosti u Centru Razumkov, think-tank organizaciji sa sjedištem u Kijevu.

U septembru 2021., dva mjeseca prije nego što je administracija američkog predsjednika Džo Bajdena počela davati glasna upozorenja o ruskoj invaziji i dijeliti obavještajne podatke o gomilanju trupa na ukrajinskim granicama, Zalužni je opisao pripremu za napad.

Priprema za rat

“O tome sam govorio otkako sam preuzeo dužnost, jer je ovo prijetnja agresijom punog opsega. U skladu s tim, naš zadatak kao oružanih snaga nije čekati pomoć s neba. Moramo se pripremiti. I to činimo. S naše strane sprovodimo niz vježbi, uključujući i vježbe s našim zapadnim partnerima i članicama NATO-a. Činimo sve da neprijatelj, da tako kažem, bude manje voljan sprovesti takav scenarij”, rekao je tada Zalužni u intervjuu za Radio Svoboda.

U januaru je Zalužni razgovarao s Vojnim odborom NATO-a, najvišim tijelom ovog saveza, te mu rekao da je ukrajinska vojska spremna.

“Podsjetio sam saveznike da naš rat traje od 2014. i da od tada radimo svoj posao”, rekao je nacionalnoj novinskoj agenciji Ukrinform nakon sastanka.

Na veliki užas svijeta, scenarij “agresije pune razmjere” postao je stvarnost 24. februara kada su se ruski tenkovi kotrljali prema Kijevu, a projektili pogađali ciljeve širom Ukrajine. No, pripreme za sveobuhvatnu borbu trajale su otkako su ruske trupe upale na Krim 2014. godine, anektirale poluostrvo i pretvorile Donbas u trajnu borbenu zonu.

Tokom sljedećih godina, SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Poljska, Litvanija i drugi NATO saveznici otvorili su centre za obuku u zapadnoj Ukrajini, uključujući i centre za specijalne snage.

Iskustvo na bojnom polju protiv Rusa

Ta obuka i iskustvo na bojnom polju protiv Rusa i njihovih separatističkih saveznika u Donbasu omogućili su zapovjednicima malih i raspršenih jedinica da razmišljaju svojom glavom, rušeći stari sovjetski model vodstva od vrha naniže, koji je paralisao ruske jedinice i prisilio vrhunske generale da se približe na liniji fronta, gdje ih je nekoliko ubijeno.

“Ukrajinci bi mogli ostati u ofanzivi”, rekao je jedan američki odbrambeni zvaničnik za Politico, dodavši kako se od 2014. Ukrajinci mogu bolje prilagoditi i reagovati na način na koji prije nisu mogli. Fleksibilnost je postala ključno oružje protiv ruskog napada koji ima veću i sposobniju silu, ali je sputan rigidnim postavkama.

Zalužni je rođen u srpnju 1973. kada je njegov otac bio stacioniran u garnizonu u Novohrad-Volinskiju, gradu u Žitomirskoj regiji u sjevernoj Ukrajini, otprilike 400 kilometara zapadno od Kijeva.

Pohađao je Institut kopnenih snaga na Vojnoj akademiji u Odesi i Akademiju nacionalne odbrane u Kijevu, gdje je diplomirao 2007. godine. Uslijedio je niz dužnosti, uključujući i položaj zapovjednika mehanizovane brigade. Zalužni se zatim vratio na akademiju radi dodatne obuke i završio studije 2014. godine, nekoliko mjeseci nakon što je revolucija na Majdanu natjerala tadašnjeg predsjednika Viktora Janukoviča da pobjegne u Rusiju te dok se rat u Donbasu intenzivirao.

Poslat na istok da vodi borbene jedinice u aktivnim borbama, Zalužni je komandovao brigadom koja je u avgustu 2014. raspoređena u Debaljcevo, poprište nekih od najkrvavijih bitaka u ratu, gdje su ukrajinske snage imale teške gubitke. Hitna potreba da se izbjegnu daljnji gubici u Debaljcevu u konačnom je dovela do pritiska na tadašnjeg ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka da potpiše mirovni sporazum Minsk 2 pod uslovima koji su se pokazali nepovoljnim.

Zalužni je 2019. imenovan za šefa Sjevernog operativnog zapovjedništva ukrajinske vojske, stacioniranog u Černihivu, rodnom gradu njegove majke u sjevernoj Ukrajini, u blizini bjeloruske granice, gdje je proveo dosta vremena kao dijete.

U intervjuu iz februara 2020. za ArmyInform, stranicu vojnih vijesti, Zalužni je opisao kako mu je od djetinjstva bio san da postane vojnik i da nije očekivao da će postati vrhovni zapovjednik.

“Nisam očekivao da ću postati general”

“Moja napredovanja bila su redovna, išao sam od dužnosti na dužnost, ali nisam očekivao da ću postati general i doći do visokih činova”, objasnio je ukrajinski general.

Zalužnijevo uzdizanje do najvišeg položaja takođe je bilo ključni dio napora za restrukturiranje vodstva koje je podijelilo operativne dužnosti i odgovornosti za planiranje unutar glavnog štaba. Takođe se poklopilo sa širom kampanjom modernizacije u kojoj je ukrajinska vojska usvojila nove, kreativnije borbene tehnike temeljene na borbenom iskustvu protiv stvarnog, a ne teorijskog neprijatelja.

“Želimo se odmaknuti od karata, od pisanja borbenih zapovijedi kao da smo u 1943. godini”, rekao je Zalužni u intervjuu za ArmyInform. Ironija je, međutim, da se Zalužni sada bori protiv neprijatelja koji, barem u nekim aspektima, često izgleda više kao da je u 1943. nego u 2022. godini.

Bivši pitomac američkih specijalnih snaga, koji je vidio promjene u ukrajinskim specijalnim snagama tokom godina, rekao je da su do 2020. ukrajinski komandosi “izgledali, mirisali i imali ukus kao zapadne snage za posebne namjene”.

Zalužni je rekao da je ukrajinska vojska popunjena mladim, profesionalnim vojnicima i budućim liderima. “To su sasvim drugi ljudi, drukčiji od nas kad smo bili poručnici. To su nove klice koje će za pet godina potpuno promijeniti vojsku. Gotovo svi dobro znaju strani jezik, dobro poznaju materijal i načitani su. Novi narednici. To nisu žrtveni jarci, kao na primjer u ruskoj vojsci, već pravi pomagači koji će uskoro zamijeniti pitomce”, rekao je za ArmyInform.

“Započeli smo ovu inicijativu i nema povratka. Čak nam ni društvo neće dopustiti da se vratimo u vojsku iz 2013. godine”, dodao je Zalužni.

Izbjegava pojavljivanje u javnosti

Od početka ruskog napada velikih razmjera krajem februara, Zalužni je izbjegavao većinu intervjua i relativno malo se javno pojavljivao, a povremeno je davao izjave za javnost putem svoje Facebook stranice. Neke od ovih objava su kratke operativne novosti, o rušenju ruskih lovaca ili uništenju kolone ruskih tenkova. Druge su samo kratke poruke, zahvale vojnim ljekarima, na primjer, ili nadahnuća vojnicima i ukrajinskoj javnosti.

Dok je vrhovni zapovjednik nastojao izbjeći bilo kakav status selebritija, dosadašnji uspjeh u potiskivanju ruskih osvajača čini neizbježnim da on uđe u ukrajinsku vojnu predaju kao istorijska figura. Čak su mu u Ukrajini dali nadimak: Željezni Neslomljivi Zalužni.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve