Četvrtak, 19 Septembra, 2024
Rubrika:

U evropskim zemljama za šest mjeseci podnijeto više od pola miliona zahtjeva za azil

Njemačka je primila za petinu manje zahtjeva, dok je u Italiji broj prijava povećan za više od trećine

Članice Evropske unije, sa dodatkom Švajcarske i Norveške, primile su u prvoj polovini ove godine 513.000 zahtjeva za međunarodnu zaštitu, slično kao u istom periodu 2023., ali sa važnim promjenama na nacionalnom nivou, saopštila je danas Agencija EU za azil (EUAA).

Njemačka je primila za petinu manje zahtjeva, dok je u Italiji broj prijava povećan za više od trećine.

U novom polugodišnjem izvještaju EUAA se navodi da se u drugoj polovini godine obično očekuje više zahtjeva za azil pa se procjenjuje da bi evropske zemlje do kraja godine mogle da prime oko milion zahtjeva.

Broj zahtjeva za azil je u prvih šest mjeseci bio za oko 7.000 manji nego u prvih šest mjeseci 2023, kada ih je bilo najviše od migrantske krize 2016.

Agencija je istakla da broj zahtjeva za azil ne daje potpunu sliku potrebe za zaštitom u EU, imajući u vidu da je krajem juna privremenu zaštitu imalo 4,5 miliona lica raseljenih zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Sirijci su podnijeli najviše zahtjeva za azil – 71.000, što je za sedam odsto više u poređenju s istim periodom prošle godine.

Na drugom mjestu su i dalje Avganistanci (45.000), ali sa 18 odsto manje zahtjeva nego u prvih šest mjeseci 2023.

Posle velikog priliva na Kanarska ostrva prethodnih mjeseci, Malijci (9.600) i Senegalci (7.500) podnijeli su tri puta više prijava za azil.

Njemačka je od januara do juna primila gotovo četvrtinu svih zahtjeva, 124.000, što je za petinu manje nego u istom periodu prošle godine.

Španija je na drugom mjestu po broj primljenih zahtjeva za azil, sa 88.000, slično kao u prvoj polovini 2023.

Broj zahtjeva podnijetih u Italiji je povećan za više od trećine, na 85.000, dok Kipar (4.900) i dalje dobija najviše prijava po stanovniku.

EUAA je saopštila da je i dalje veliki broj tražilaca azila iz latinoameričkih zemalja, od kojih mnoge imaju bezvizni režim s EU.

Državljani Venecuele su podnijeli 37.000 zahtjeva, Kolumbije 29.000, a Perua 14.000. Velika većina njih, 90 odsto Venecuelaca i 80 odsto Kolumbijaca, prijave je podnijela u Španiji, ali je 53 odsto Peruanaca azil zatražilo u Italiji, dok su prošle godine najviše išli u Španiju.

Broj Ukrajinaca koji su tražili azil malo je povećan, na 12.000, od kojih je više od polovine podnijeto u Francuskoj, a petina u Poljskoj.

„Uzeti zajedno, ovi trendovi predstavljaju značajne izazove za vlasti EU za azil i prihvatanje. S obzirom da je broj predmeta koji čekaju prvostepene odluke i dalje stabilan (925.000), EUAA je nudila operativnu pomoć za 11 država članica“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je stopa priznavanja za prvostepene odluke o zahtjevima za azil iznosila oko 46 odsto. Stopa priznavanja je procenat odluka kojima se podnosiocima zahtjeva daje ili status izbjeglice ili supsidijarna zaštita.

U slučaju Sirijaca stopa priznavanja bila je 92 odsto na nivou EU+, za Avganistance oko 65 odsto, dok je za Turke stopa pala na 18 odsto sa 54 odsto kolika je bila 2019. godine.

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve