Subota, 5 Oktobra, 2024
Rubrika:

Što ako se ujedine Marin Le Pen i Đorđa Meloni?

Za establišment u Parizu i Bruxellesu goruće je pitanje misli li Le Pen zaista ono što govori. U Italiji se Giorgia Meloni - desničarka koja je postala premijerka 2022. - preoblikovala u konstruktivnu konzervativnu lidericu, podupirući Ukrajinu i blisko surađujući s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen.

Posljednja dva puta kad se Marine Le Pen kandidovala za predsjednicu, francuski birači ocijenili su njenu krajnje desničarsku politiku toliko toksičnom da se kompletan politički spektar okupio kako bi je zaustavio.

Ove sedmice njena stranka Nacionalno okupljanje napravila je veliki iskorak prema preuzimanju vlasti, prvi put u istoriji pobijedivši na nacionalnim izborima. Prošle je nedjelje, u prvom krugu parlamentarnih izbora, stranka osvojila više od 33 posto glasova, znatno više od ljevičarskog saveza i stranke Ensemble francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, piše Politico.

Najvjerojatniji ishod je nestabilni parlament, ali…

Ovakav rezultat mogao bi Francusku gurnuti u politička i ekonomska previranja. Očekuje se da će ostale stranke još jednom zatražiti od svojih birača podršku kako bi spriječili da Nacionalno okupljanje ostvari većinu. Najvjerojatniji ishod današnjeg kruga glasanja je nestabilan parlament, ali ne može se isključiti ni vlada koju bi vodio 28-godišnji štićenik Marine La Pen – Jordan Bardella.

Snažan izborni iskorak Nacionalnog okupljanja takođe otvara mogućnost da Le Pen – koja je vodila kampanju za distanciranje od NATO-a i EU-a i obećala bolje odnose s Rusijom – konačno postane predsjednica 2027. godine, što bi šokiralo zapadni svijet.

Misli li Le Pen ono što govori? 

Za establišment u Parizu i Bruxellesu goruće je pitanje misli li Le Pen zaista ono što govori. U Italiji se Giorgia Meloni – desničarka koja je postala premijerka 2022. – preoblikovala u konstruktivnu konzervativnu lidericu, podupirući Ukrajinu i blisko surađujući s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen.

Kad bi Le Pen bila izabrana za predsjednicu Francuske, sedme svjetske ekonomije i nuklearne sile, može li se računati na sličnu metamorfozu, odnosno na proces koji su francuski mediji nazvali melonizacijom? Ili bi vjerojatnije usmjerila svoju novostečenu moć na stubove evropskog političkog poretka?

Prije nego što je postala italijanska premijerka, malo je toga u Meloninoj biografiji ukazivalo na to da će je hvaliti američki predsjednik Joe Biden i da će joj se udvarati najvažnije političke figure u Bruxellesu.

Meloni se s 15 godina pridružila mladeži neofašističke stranke

Italijanska se čelnica počela baviti politikom s 15 godina kada se pridružila mladeži neofašističke političke stranke čiji je simbol bio trobojni plamen, a koju je nakon Drugog svjetskog rata osnovao šef kabineta u vladi Benita Mussolinija. Bila je tinejdžerska aktivistica kada je u sada već poznatoj snimci rekla da je italijanski diktator bio “dobar političar”.

Nakon što je 2006. godine izabrana u parlament, Silvio Berlusconi ju je imenovao u vladu kao najmlađu italijansku ministricu od kraja Drugog svjetskog rata. Vlada je pala 2011. godine, a Meloni je osnovala krajnje desnu stranku Braća Italije, odabravši trobojni plamen kao svoj simbol.

Veći dio sljedeće decenije provela je na političkim marginama, stvarajući sljedbenike tvrdodesničarskom retorikom o imigraciji i LGBTQ+ pravima te čestim kritikama Bruxellesa, Berlina i Pariza.

No, iako je pozdravila izbornu pobjedu Vladimira Putina 2018. kao izraz “nedvosmislene volje ruskog naroda”, promijenila je mišljenje nakon invazije na Ukrajinu, postavši jedna od najglasnijih protivnica ruskog predsjednika prije nego što je 2022. preuzela dužnost italijanske premijerke.

“Meloni se promijenila, ali…”

“Promijenila se, ali je odana plamenu trobojnice, postoji i dalje određena vjernost neofašizmu”, rekao je Marc Lazar, stručnjak za francusko-talijansku politiku na univerzitetima Sciences Po i Luiss. Ipak, Meloni je blisko sarađivala s NATO-om i EU-om.

Nasuprot tome, Le Pen je godinama pokušavala ublažiti svoj imidž. Nakon što je preuzela stranku od svog oca – Jean-Marie Le Pena, poricatelja holokausta koji je svojevremeno odbacio nacističke plinske komore kao tek jedan “detalj” u istoriji Drugog svjetskog rata – pokrenula je proces dedemonizacije, brušenja stranačkih oštrih rubova.

To je uključivalo izbacivanje vlastitog oca iz stranke 2015. godine, davanje novog imena i regrutovanje Bardelle kao respektabilnog lica Nacionalnog okupljanja. No, Le Pen nije smanjila kritiku prema NATO-u i EU. Iako je odustala od ranijih poziva da Francuska napusti EU ili euro-zonu, nije skrivala svoj prezir prema Bruxellesu i želju da ograniči ovlasti Europske komisije.

Što su izbori bili bliže, stranka Marine Le Pen postajala je manje radikalna

Predsjednička platforma Le Pen 2022. uključivala je pozive da Francuska napusti integriranu vojnu komandu NATO-a. Iako je osudila rat u Ukrajini, njena je stranka bila suzdržana kad se u Francuskoj i Evropskom parlamentu glasalo o podršci Kijevu. Izvještaj francuskog parlamenta iz 2023. optužio je Nacionalno okupljanje da služi kao glasnogovornik Kremlja.

Kako se, međutim, približavalo vlasti, Nacionalno okupljanje nastojalo je umanjiti značaj nekih svojih radikalnijih obećanja. Uoči ovonedjeljnih izbora, stranka je nagovijestila da će vjerojatno odustati od nekih izdašnih planova potrošnje, uključujući obećanje da će sniziti vrijeme za odlazak u penziju na 60 godina.

Stranka je takođe tiho uklonila dio svoje odbrambene politike sa svoje web stranice, brišući rečenice kojima se predlaže produbljivanje diplomatskih veza s Rusijom, zaustavljanje projekata saradnje s Njemačkom i izlazak iz zajedničke vojne komande NATO-a. Bardella sada Rusiju opisuje kao “višedimenzionalnu prijetnju i za Francusku i za Europu”.

Odustali od napuštanja zapovjedništva NATO-a

Govoreći za Politico u martu, Bardella je rekao da Nacionalno okupljanje i dalje želi napustiti integriranu komandu NATO-a, ali će to učiniti tek nakon završetka rata u Ukrajini. “Za vrijeme rata se ne mijenjaju ugovori”, rekao je Bardella.

Neki su protumačili promjenu stavova kao naznaku da liderica francuske krajnje desnice planira slijediti Meloni i raditi zajedno s EU-om i NATO-om, a ne protiv njih.

“Može se povući paralela”

“Može se povući paralela s vladom Giorgije Meloni”, rekao je Francesco Saraceno, profesor ekonomije na Sciences Po Paris: “Ekonomija i odnosi s Evropom su područja u kojima je Meloni donijela najmanje novosti jer zapravo postoje ograničenja koja je teško zaobići.”

“Želi li imati ozbiljnu priliku na predsjedničkim izborima 2027. godine, mora pokazati da može biti političarka koja donosi rezultate”, rekao je jedan europski diplomat u Bruxellesu, napominjući da bi Le Pen morala birati hoće li slijediti primjer Meloni ili igrati neprijateljsku ulogu kao što je to učinio mađarski premijer Viktor Orbán.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Caramdjordje
07.07.2024-12:56 12:56

Srbi ,Jevreji Romi opet u Ausvic i Dahau,a na zalost srbi fasistoidni navijaju za njih,gluperde kao i uvijek