Nedjelja, 8 Septembra, 2024
Rubrika:

Crveni tepih dobrodošlice u Pjongjangu: Putin i Kim započeli razgovore

Putin je u svojoj prvoj posjeti Sjevernoj Koreji u 24 godine, a odnosi između dvije zemlje postaju sve bliži u mjesecima otkako je Moskva započela invaziju na Ukrajinu, i sve veća zabrinutost da Pjongjang Rusiji daje oružje u zamjenu za rusku tehnološku stručnost.

Ruski predsjednik Vladimir Putin i sjevernokorejski lider Kim Jong-un započeli su razgovore na visokom nivou u Pjongjangu, dok dvije nuklearno naoružane zemlje žele da prodube odbrambene i ekonomske veze.

Putin je u srijedu ujutro prije zore sletio u glavni grad Sjeverne Koreje gdje ga je Kim čekao da ga pozdravi uprkos ranim satima. Dvojica muškaraca su se rukovali i zagrlili, dok je žena u tradicionalnom korejskom hanboku poklonila Putinu buket crvenih ruža. Sjevernokorejski lider se potom pridružio Putinu u njegovoj limuzini dok su zajedno putovali u koloni, ulicama ukrašenim ruskom zastavom i portretima ruskog lidera, do Kumsusan državne kuće za goste.

Dvojica šefova država kasnije su viđeni na službenoj ceremoniji dočeka na Trgu Kim Il Sung, s redovima vojnika koji stoje mirno i gomilom ljudi na samom trgu, koji je bio ukrašen transparentima i balonima.

[KCNA via REUTERS]

Dok su razgovori bili u toku, Putin je rekao da se Rusija bori protiv decenijama duge “hegemonističke i imperijalističke politike” Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika, prema državnoj novinskoj agenciji RIA Novosti. Takođe je rekao Kimu da cijeni podršku Sjeverne Koreje ruskoj politici, uključujući onu u Ukrajinu, gdje je Putin naredio invaziju u punom obimu u februaru 2022.

Sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA u međuvremenu je opisala susret dvojice čelnika kao istorijski događaj koji je pokazao “nepobjedivost i trajnost” prijateljstva i jedinstva između Sjeverne Koreje i Rusije. Odnosi dviju zemalja “postali su snažna strateška utvrda za očuvanje međunarodne pravde, mira i sigurnosti i motor za ubrzanu izgradnju novog multipolarnog svijeta”, dodaje se.

Putin je u svojoj prvoj posjeti Sjevernoj Koreji u 24 godine, a odnosi između dvije zemlje postaju sve bliži u mjesecima otkako je Moskva započela invaziju na Ukrajinu, i sve veća zabrinutost da Pjongjang Rusiji daje oružje u zamjenu za rusku tehnološku stručnost.

Moskva i Pjongjang su negirali transfer oružja, ali su obećali da će pojačati vojne veze.

Putin i Kim su se posljednji put sreli u istočnoj Rusiji u septembru 2023.

Žena u hanboku poklanja Putinu buket crvenih ruža nakon što je stigao u Pjongjang u svoju prvu posjetu nakon 24 godine (Gavriil Grigorov/Sputnik, Kremlin Pool Photo/AP]

U pratnji Putina je nekoliko najviših zvaničnika, uključujući ministra odbrane Andreja Belousova, ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i zamjenika premijera Denisa Mantrurova. Njegov savjetnik za vanjsku politiku Jurij Ušakov rekao je da će tokom posjete biti potpisano nekoliko dokumenata, uključujući i sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu.

Posjeta uključuje gala koncert, državni prijem i polaganje vijenca na Spomenik oslobođenja, posvećen vojnicima Crvene armije koji su pomogli u oslobađanju Koreje tokom Drugog svjetskog rata, navodi RIA.

Zabrinutost oko oružja

Sjeverna Koreja je godinama pod strogim sankcijama SB Ujedinjenih nacija zbog svojih programa nuklearnog naoružanja i projektila. Rusija se takođe bori sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika zbog invazije na Ukrajinu.

Zajedno s Kinom, glavnim saveznikom Sjeverne Koreje, Rusija je više puta blokirala napore predvođene SAD-om za uvođenje novih sankcija UN-a zbog sjevernokorejskih testova oružja i lansiranja satelita.

U martu je ruski veto okončao nadgledanje sankcija UN-a, što je izazvalo optužbe Zapada da Moskva pokušava izbjeći kontrolu jer kupuje oružje od Pjongjanga za upotrebu u Ukrajini. Američki i južnokorejski zvaničnici rekli su da razgovaraju o opcijama za novi mehanizam za praćenje Pjongjanga.

U Washingtonu, DC, američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da Putinova posjeta Sjevernoj Koreji ilustruje kako Rusija pokušava, „u očaju, da razvije i ojača odnose sa zemljama koje joj mogu pružiti ono što joj je potrebno za nastavak agresorskog rata koji je počela protiv Ukrajine”.

“Sjeverna Koreja daje značajnu municiju Rusiji… i drugo oružje koje će se koristiti u Ukrajini. Iran isporučuje oružje, uključujući dronove, koje se koristi protiv civila i civilne infrastrukture”, rekao je Blinken novinarima nakon sastanka sa šefom NATO-a Jensom Stoltenbergom u utorak.

Stoltenberg je ponovio zabrinutost zbog “potencijalne podrške koju Rusija pruža Sjevernoj Koreji kada je u pitanju njihov raketni i nuklearni program”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve