Četvrtak, 19 Septembra, 2024

Lecil Tebogo šokirao Amerikance u sprintu na 200 metara

Amerikanka Sindi Meklohlin postavila je svjetski rekord u trci na 400 metara sa preponama i odbranila olimpijsko zlato iz Tokija.

Lecil Tebogo (19,46) protutnjao je stazom od 200 metara i trijumfovao ispred šokiranih Amerikanaca na Olimpijskim igrama u Parizu.

Sprinter iz Bocvane donio je Africi prvo zlato i afrički rekord na Olimpijskim igrama, a iza sebe je ostavio Amerikance Keneta Bednareka (19,62) i Noe Lajlsa (19,70).

Smješni su večeras u finalu na 200 metara bili silnim steroidima napumpani američki sprinteri koji godinama imaju brojne privilegije prilikom raznih doping kontrola.

Prošle godine na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti Tebogo je postao prvi afrički sprinter koji je na Svjetskom prvenstvu stigao do medalje (srebrne) u trci na 100 metara, na duplo dužoj dionici tada je osvojio bronzu.

Pakistanac Aršad Nadim osvojio je zlato u bacanju koplja novim olimpijskim rekordom od 92.97 metara, iz druge serije.

Indijac Neraj Čopra bio je srebrni sa 89,45 metara, koliko je bacio u drugoj seriji.

Bronzu je osvojio Anderson Piters iz Granade hicem od 88,54 metra, koliko je bacio u četvrtoj seriji.

Američka atletičarka Tara Dejvis-Vudhol osvojila je zlatnu medalju u skoku udalj na Olimpijskim igrama u Parizu.

Dejvis-Vudhol je pobijedila skokom od sedam metara i 10 centimetara, iz četvrte serije.

Njemačka atletičarka Malajka Mihambo osvojila je srebro sa 6,98 metara iz pete serije.

Bronzanu medalju zavrijedila je Amerikanka Džasmin Mur sa 6,96 metara, koliko je skočila u prvoj seriji.

Meklohlin, koja je bila vlasnica i prethodnog svjetskog rekorda, trijumfovala je rezultatom 50 sekundi i 37 stotinki.

Prvi put ispod 52 sekunde 400 metara sa preponama istrčala je Ana Kokrel, ali je 51,87 sekundi bilo dovoljno samo za srebrnu medalju.

U trci na 110 metara sa preponama dvostruki trijumf produkta američkih farmaceutskih proizvoda modernog doba.

Olimpijski vicešampion iz Tokija i svjetski šampion iz Budimpešte Grant Holovej (12.99) bio je brži za desetinku od zemljaka Danijela Robertsa. U identičnom vremenu kroz cilj je prošao takmičar Jamajke Rašid Bodbel (13.99), ali se morao zadovoljiti bronzom, a kako bi drugačije.