Nedjelja, 8 Septembra, 2024
Rubrika:

Od genocida u Srebrenici prošlo 29 godina

Snage Vojske Republike Srpske (VRS) su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini. Za genocid u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.

Cijeli svijet danas se sjeća nevinih žrtava zločina nad zločinima – genocida u Srebrenici koji se dogodio prije 29 godina.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas će biti obilježena 29. godišnjica genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a” Srebrenica.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija 23. maja je većinom glasova usvojila Rezoluciju o Srebrenici.

Rezoluciju su predložile Njemačka i Ruanda a sponzorisalo je 38 država, među kojima su zemlje Kvinte i sve bivše jugoslovenske republike osim naravno Srbije i Crne Gore koja se time propisno obrukala i pokazala da je njena izvršna vlast filijala ”srpskog sveta”.

Pod velikim pritiskom zapadnih partnera, Crna Gora je ipak podržala Rezoluciji. Ali će ostati upamćeno ustezanje crnogorske Vlade na čelu sa Milojkom Spajićem, koji su iz straha od predstavnika ”srpskog sveta” priložili dva amandmana na rezoluciju koji na kraju nijesu ni usvojeni u obliku u kojem su predloženi.

Amandmani Crne Gore na rezoluciju o Srebrenici su prvo modifikovani, skraćeni i redefinisani, pa onda ugrađeni u preambulu rezolucije koju su Ujedinjenim nacijama podnijele Nemačka i Ruanda.

Ubijeno oko 8.000 muškaraca i dječaka

Snage Vojske Republike Srpske (VRS) su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini. Do sada je identifikovana i ukopana 6.671 osoba.

Za genocid u Srebrenici do sada osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), osuđen je u Hagu pravosnažno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.

Na doživotnu kaznu na istom sudu za genocid je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.

Osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba (GŠ) Vojske Republike Srpske (VRS), Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik sigurnosti Drinskog korpusa VRS-a.

Zločin u Srebrenici iz jula 1995. godine, jedini je koji se dogodio na prostoru bivše Jugoslavije, a koji je pred međunarodnim i domaćim sudovima okarakterisan kao genocid.

Vlada Federacije BiH proglasila je 11. jul Danom žalosti u ovom entitetu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve