Nedjelja, 8 Septembra, 2024
Rubrika:

Kolike su plate lidera EU

Hrvatskim državnicima povećana je osnovica zarada državnih funkcionera za 83,45 odsto, zbog čega će plate predsjednika Republike, Vlade i parlamenta porasti za oko 70 odsto, piše N1 Zagreb

Vlada Hrvatske povećala je plate najvišim državnim službenicima za više od 60 odsto, pa će premijer, predsjednik i predsjednik Sabora dobiti povećanje zarada, prenose hrvatski mediji.

Andrej Plenković je ovim povodom rekao da je njegova plata, i pored povećanja, među najnižim platama državnih funkcionera u okviru EU. Kolike su plate drugih lidera Evropske unije?

Hrvatskim državnicima povećana je osnovica zarada državnih funkcionera za 83,45 odsto, zbog čega će plate predsjednika Republike, Vlade i parlamenta porasti za oko 70 odsto, piše N1 Zagreb.

Međutim, navodi se, Andrej Plenković je u više navrata rekao da je njegova premijerska plata među najnižima u Evropskoj uniji.

“Smatram da naše plate treba da budu u kontekstu hrvatskog ekonomskog i društvenog trenutka. Da li su velike u poređenju sa drugim zemljama? Nisu. Gledali smo druge plate. I posle ovog povećanja, te plate, kada je riječ o najvišim državnim funkcionerima, biće među najnižim u okviru Evropske unije“, rekao je Plenković prije nekoliko dana.

Šolc i Nehamer prednjače

To povlači pitanje kolike su plate ostalih evropskih zvaničnika i da li o tome postoje adekvatni podaci.

Španski analitički portal El Orden Mundial je u jesen 2022. pisao, navodi se, o platama evropskih premijera. Spisak je sačinjen samo prema mjesečnim bruto platama premijera, navodi se, bez dodataka na osnovnu platu i primanja poput domaćih i stranih dnevnica ili troškova reprezentacije, koji se razlikuju od zemlje do zemlje.

“Bez dodataka, to su bezvredni podaci“, prokomentarisao je jedan korisnik na Redditu.

Međutim, pouzdanijih podataka nema ili ih je teško sve skupiti, navodi se u tekstu. Dakle, gledajući samo mjesečne bruto plate i ne računajući onu predsjednika Evropske komisije (29.163 eura), dva kancelara prednjače, navodi ovaj medij.

Najveću mjesečnu bruto platu prima njemački kancelar Olaf Šolc – 30.190 eura, dok austrijski kancelar Karl Nehamer ima 26.388 eura. Slijede, kako se čini razumljivo, premijeri ostalih najbogatijih članica Unije – Belgije (20.874 eura), Luksemburga (19.460 eura), Danske (18.688 eura), Irske (18.092 eura), Finske (16.697 eura), Švedska (16.653 eura), Francuska (15.200 eura) i Holandija (14.234 eura). U taj tim sa petocifrenim platama, sa bruto zaradom od 11.669 eura, „ugurao” se i mađarski premijer Viktor Orban.

Možda Orban zarađuje najviše?

Prema podacima iz 2022. godine, bruto plata hrvatskog premijera iznosila je 4.606 eura. Nešto više imali su premijeri Poljske (4.765 eura), Slovenije (4.914 eura) i Malte (4.972 eura). Svi ostali imaju bruto plate veće od 5.000 eura.

Ali ovo samo nabrajanje i rangiranje premijerskih plata je površno, piše N1. Stoga su autori članka uporedili plate evropskih premijera sa prosječnim platama u njihovim zemljama. Po ovome ispada da niko ne zarađuje više od mađarskog premijera, navodi se. Ako se njegova plata uporedi sa prosječnom platom u zemlji, njegovih 11.669 eura bruto je čak 14,6 prosječne mađarske plate.

Zanimljivo je, kako piše ovaj portal, a prenosi N1 Zagreb, da mu je u ljeto 2022. plata povećana za čak 133 odsto. Baveći se istom temom, portal Vskver ovih dana piše da je Orbanova bruto mjesečna plata ove godine porasla na 16.000 eura i da samo sedam evropskih šefova vlada ima veću platu od njegove, navodi se u tekstu.

S druge strane, bruto plata premijera Malte Roberta Abele iznosi 4.972 eura, što je manje od četiri prosječne plate u toj zemlji, navodi se.

Odmah do Maltežana je španski premijer Pedro Sančez, čija je bruto plata 4,1 puta veća od prosječne plate u njegovoj zemlji. Slijede slovački premijer Robert Fico, čija je plata 4,3 prosječne slovačke plate, i italijanski premijer Đorđa Meloni, čija je plata 4,6 prosečne italijanske plate.

U ovom mjerenju, bruto plata premijera Plenkovića je otprilike 5,3 prosječne hrvatske plate. Napominjemo da su podaci iz 2022. godine.

Zanimljivo je da šefovi vlada Mađarske, Njemačke i Poljske, osim premijerske, primaju i platu poslanika gdje su prvobitno dobili mandat, navodi se. Otprilike, kao da bi Andrej Plenković uz premijersku primao i poslaničku platu, piše N1 Zagreb.

Skorim povećanjem plata, koje će iznositi oko 9.000 eura bruto, Plenković će se iz donje evropske kuće popeti, ne baš u gornji, ali mnogo bliže kolegama sa najvećim platama, piše N1 Zagreb.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve