Subota, 5 Oktobra, 2024
Rubrika:

Da li su ljudski faktor i kamenolom doprinijeli katastrofi: „Ne znam ko ima dozvolu za njegovo postojanje“

Naime, u Donjoj Jablanici srušen je veliki broj kuća, srušeni su putevi, mostovi, čak i željeznička pruga. No, puno se spekuliše o uzroku i o tome da li je kamenolom uzrok katastrofe.

Vijest o katastrofalnim poplavama u Bosni i Hercegovini odjeknula je širom svijeta. Mnogi se pitaju da li je sve moglo da bude spriječeno, kao i da li smo naučili nešto iz prošlosti. U javnosti u BiH se duže vrijeme raspravljalo među aktivistima o gradnji kamenoloma u šumi iznad Donje Jablanice. Da li su ljudski faktor i kamenolom doprinijeli katastrofi?

Samo na području Jablanice u poplavama i odronima poginulo je 16 ljudi, dok su se u Fojnici utopile tri osobe pa se ukupan broj nastradalih popeo na 19. Međutim, nadležni strahuju da bi taj broj mogao biti mnogo veći.

Naime, u Donjoj Jablanici srušen je veliki broj kuća, srušeni su putevi, mostovi, čak i željeznička pruga. No, puno se spekuliše o uzroku i o tome da li je kamenolom uzrok katastrofe.

Kamenolom je otvoren poslije rata, a sinoć se nakon obilnih kiša sručio na naselje. Zbog toga se „Eko akcija“ oglasila na svom zvaničnom Fejsbuk profilu.

„Da li je gradnja kamenoloma višestruko uvećala broj žrtava i štetu u Donjoj Jablanici? U šumi iznad Donje Jablanice, nakon rata je otvoren kamenolom, koji se poslije sinoćnjih obilnih kiša sručio na naselje“, naveli su na Facebooku.

O tome je N1 Sarajevo pitao Elmedina Konakovića, ministra spoljnih poslova BiH.

“Nekoliko hiljada tona iz tog kamenoloma je napravilo jedan strašan udar na cijelo naselje. Voda je sa tim kamenjem preplavila drugi dio naselja. Kamenelom je napravio dio brane i onda se voda slila u jednu dolinu. Ljudi su podijelili svoja teška iskustva. U minutu se sve desilo. Desilo se oko dva sata iza ponoći. Ne bih da politizujem, čudno je političko vrijeme. Mora se utvrditi na koji način sve to funkcionište. Kamenelom je bio veliki problem. Da li je to učinila priroda svojom snagom, ali ovo što imamo na terenu je užasno”, rekao je Konaković.

„Vlast ima obavezu da učini ono što može. Da utvrde koliko je kamenolom siguran ili ne. Nije bio posljedica izlijevanja reke. Dešavala su se strašne katastrofe u mnogo snažnijim zemljama. To je jako teško prevenirati. Institucije imaju svoju odgovornost. Mislim da je bilo nemoguće spriječiti”, naveo je on.

Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, Ramo Isak u razgovoru za N1 je otkrio kako je na terenu i kriminalistička policija koja istražuje kako je došlo do klizišta.

„Žalosno je ovo što se desilo, sve nas je iznenadilo. Padavine nisu bile toliko obilne da bi se ovo desilo, nešto drugo je po srijedi. Tu je i kriminalistička policija koja je tu da utvrdi zbog čega se aktiviralo klizište”, naveo je Isak.

Nenad Nešić, ministar policije BiH rekao je da istraga treba da pokaže šta je moglo da se uradi, a nije se uradilo.

“Neka istraga pokaže da li je moglo nešto da se uradi i da li se moglo na vrijeme reagovati, ali postavlja se pitanje ko može protiv prirode i da li je zaista bilo moguće predvidjeti takvu situaciju? Nemojte u svemu tražiti krivca, nemojte u svemu tražiti nečiju odgovornost. Mislim da svi u ovom trenutku moramo biti složni i ujedinjeni da što prije otklonimo posljedice poplava koje su pogodile naše opštine u BiH i da svima onima koji su povrijeđeni pružimo adekvatnu pomoć, a da sve porodice koje su nekoga izgubile u nama pronađu utjehu i razumijevanje”, naveo je Nešić.

Potom je dodao:

“Vidio sam taj kamenolom i zaista ne znam da li neko ima dozvolu za njegovo postojanje. Odmah da kažem da sam protiv nelegalne sječe šuma, uništavanja korita rijeka i svega onoga što može dovesti do prirodne katastrofe i ugroziti okolinu u kojoj žive ljudi. Apsolutno sam za red i i za to da odgovaraju svi oni koji krše zakone”, naglasio je Nešić.

 

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve