Četvrtak, 4 Jula, 2024
Rubrika:

YouTube – muzička inteligencija sa velikim izdavačkim kućama

Prema Financial Times-u, video platforma u vlasništvu Google-a nudi da plati Universal Music Group (UMG), Sony Music Entertainment i Warner Records ''paušalne sume novca'' u zamjenu za licenciranje njihovih pjesama za legalnu obuku svojih muzičkih alata AI

Nakon što je prošle godine debitovao sa generativnom AI funkcijom koja proizvodi muziku u stilu poznatih umjetnika kao što su Charli XCKS, John Legend i T-Pain, YouTube sada traži od velikih izdavačkih kuća da mu dozvole da klonira više muzičara. Prema Financial Times-u, video platforma u vlasništvu Google-a nudi da plati Universal Music Group (UMG), Sony Music Entertainment i Warner Records „paušalne sume novca“ u zamjenu za licenciranje njihovih pjesama za legalnu obuku svojih muzičkih alata AI.

YouTube je za Financial Times rekao da ne želi da proširi Dream Track – koji je podržalo samo deset umjetnika tokom njegove testne faze – ali je potvrdio da je bio „u razgovorima sa izdavačima o drugim eksperimentima“. Platforma ima za cilj da licencira muziku od „desetina“ umjetnika prema izvještaju, koja će se umjesto toga koristiti za obuku novih alata vještačke inteligencije koje YouTube planira da pokrene kasnije ove godine. Naknada koju je YouTube spreman da plati za ove licence nije otkrivena, ali izvještaj kaže da će to vjerovatno biti jednokratna plaćanja, a ne aranžmani zasnovani na tantijema.

Bez obzira na to, i umjetnici i etikete koje ih predstavljaju će vjerovatno biti ubjedljive. Sony Music je opširno upozoravao kompanije sa vještačkom inteligencijom na „neovlašćeno korišćenje“ svog sadržaja, a UMG je bio spreman da privremeno povuče cijeli muzički katalog iz TikToka nakon što je neadekvatna zaštita od muzike generisane vještačkom inteligencijom dovela do raspada pregovora o licenciranju. Još u januaru, preko 200 umjetnika — uključujući Billie Eilish, Pearl Jam i Katy Perry — takođe je pozvalo tehnološke kompanije da prestanu da koriste vještačku inteligenciju kako bi „kršili i obezvrijedili prava ljudskih umjetnika“.

Vijesti o ovim diskusijama dolaze samo nekoliko dana nakon što je Američko udruženje izdavačke industrije (RIAA), koje predstavlja izdavačke kuće kao što su Sony, Warner i Universal, podnijelo odvojene tužbe za kršenje autorskih prava protiv dvije od najvećih kompanija u generativnoj AI muzici. Etikete navode da su rezultati Sunoa i Udio-a proizvedeni korišćenjem „nelicenciranog kopiranja zvučnih snimaka u masovnom obimu“, pri čemu je RIAA tražila odštetu do 150.000 dolara po kršenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve