Nedjelja, 8 Septembra, 2024
Rubrika:

Google najavio brisanje aplikacija sa Play Store-a, ostalo je još samo šest nedjelja

Uprkos naporima, Google ne uspijeva da drži opasne aplikacije dalje od naslova vijesti. I dok njegov odličan Google Play Protect čini mnogo da zaštiti korisnike, prijetnja postaje sve ozbiljnija. Ali sada izgleda da je Google ozbiljniji u namjeri da jednom za svagda riješi problem.

Google najavljuje masovno brisanje aplikacija sa Play Store-a, podiže standarde kvaliteta kako bi unaprijedio sigurnost korisnika na Android platformi.

Google je jasno usmjeren ka tome da Android učini sve sličnijim iPhone-u. U posljednjih nekoliko meseci vidjeli smo najave brojnih funkcija sličnih iPhone-u, a Android 15 obećava najkompletniji set ažuriranja za privatnost i sigurnost u jednom izdanju.

Međutim, jedno područje u kojem Android zaostaje za iPhone-om je bezbjednost aplikacija. Uprkos naporima, Google ne uspijeva da drži opasne aplikacije dalje od naslova vijesti. I dok njegov odličan Google Play Protect čini mnogo da zaštiti korisnike, prijetnja postaje sve ozbiljnija. Ali sada izgleda da je Google ozbiljniji u namjeri da jednom za svagda riješi problem.

Da, Android 15 će doijneti “detekciju pretnji u realnom vremenu” koristeći AI na uređaju za “analizu signala ponašanja u vezi sa korišćenjem osejtljivih dozvola i interakcijama sa drugim aplikacijama i uslugama”, brzo označavajući one problematične. Međutim, iako će to skratiti vrijeme između detekcije problematičnog ponašanja aplikacije i njenog označavanja i uklanjanja, to ne rešava problem njenog ulaska na Play Store.

Zato će doći do masovnog brisanja aplikacija sa Play Store-a koje je Google upravo najavio i potvrdio, te da je sada udaljeno samo šest nedjelja: “Ažuriramo politiku kako bismo osigurali da aplikacije ispunjavaju podignute standarde za Play katalog i angažuju korisnike kroz kvalitetne funkcionalnosti i sadržajne korisničke iskustva.”

Od 31. avgusta, aplikacije koje su na meti Google-a uključuju one “koje su statične bez aplikacijski specifičnih funkcionalnosti, na primjer, samo tekstualne ili PDF aplikacije, aplikacije sa vrlo malo sadržaja koje ne angažuju korisnike, na primjer, aplikacije sa jednom pozadinskom slikom i aplikacije koje su dizajnirane da ne rade ništa ili nemaju funkciju.” Takvih aplikacija ima na milione, neke se vjerovatno nalaze i na vašem telefonu.

Google uvodi red u Play Store aplikacije, podiže prag kvaliteta i sigurnosti

Google je ovde pametno postupio, podižući prag kvaliteta. Vidjeli smo nekoliko nedavnih primera praznih, ali naizgled bezopasnih aplikacija koje se pojavljuju na Play Store-u i zatim se koriste kao kanali za druge aplikacije sa zlonamjernim softverom ili se koriste kao štetni dvojnici za te alternative

Ako se pretpostavi da većina opasnih aplikacija na Play Store-u ima malo svrhe, ovo je odličan pristup za utezanje mreže. Kao takav, iako čišćenje aplikacija nije novost za Google, ovaj put izgleda drugačije. Postoji očekivanje da će ovo čak pogoditi neke popularne aplikacije sa milionima instalacija, a neke legitimne aplikacije koje su niskog kvaliteta takođe neće proći.

Google upozorava programere da aplikacije moraju “pružiti stabilnost, brz odziv i angažujuće korisničko iskustvo.. Aplikacije koje se ruše, nemaju osnovni stepen adekvatne korisnosti kao mobilne aplikacije, nemaju angažujući sadržaj, ili ispoljavaju drugo ponašanje koje nije u skladu sa funkcionalnim korisničkim iskustvom, od sada nijesu dozvoljene na Google Play-u.”

Ovo nisu jedine promjene koje stupaju na snagu na Play Store-u sa pojačanom sigurnošću na umu. Google-ove promjene od 17. jula uključuju pojačanu prevenciju zlonamjernog softvera, uključujući mjeru po kojoj developeri moraju ukloniti nezavisni dio koda od provajdera poznatih po širenju zlonamernog softvera, bez obzira na sam kod, kao i nova pravila o prevenciji špijunskog softvera i strožoj primjeni pravila.

Nijedna od ovih promjena ne bi trebalo da bude iznenađenje za developere i imaju šest nedjelja da procjene da li su usklađeni sa novim pravilima. Dani kada je Google ohrabrivao nezavisne programerske kuće i korisnike da instaliraju aplikacije bez obzira na porijeklo su prošli. Brzo se približavamo tome da Play postane sličniji Apple-ovom App Store-u koliko god je to moguće, prenosi Forbes.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve