Nedjelja, 6 Oktobra, 2024
Rubrika:

Završni dan Sajma: Promovisane knjige Tereze Albano, Stefana Mitića, Nedžada Ibrahimovića, Rebeke Čilović i Nade Dušanić

Marija Tereza Albano kazala je da se ne osjeća pjesnikinjom u pravom smislu te riječi, posebno kada je u društvu pjesnika poput Kemala Musića i Sonje Živaljević

Niz književnih događaja koje je ambasada Italije organizovala u saradnji sa gradskim Sekretarijatom za kulturu tokom X Internacionalnog sajma knjiga u Podgorici, krunisan je promocijom zbirke pjesama “Miris moga mjesta” Marije Tereze Albano, u izdanju “Ratkovićevih večeri poezije”.

“Događaje koje smo organizovali na ovogodišnjem Sajmu na najbolji način završavamo promocijom knjige pjesama Marije Tereze Albano, koja ima strast prema poeziji i koja je u velikoj mjeri zaslužna za naše uspješno učešće na sajmu knjiga u Podgorici”, kazala je ambasadorka Italije Andreina Marsela.

Marija Tereza Albano kazala je da se ne osjeća pjesnikinjom u pravom smislu te riječi, posebno kada je u društvu pjesnika poput Kemala Musića i Sonje Živaljević.

“Ja sam neko ko šetajući prikuplja slike, prikuplja misli i to prenese na papir. Te misli i slike su sada izašle na svijetlo dana zahvaljujući ohrabrenju koje su mi dali Pavle Goranović, Sonja i Kemal koji je ponudio objavljivanje ove zbirke”, kazala je Albano, dodajući da je ova zbirka stihova svojevrsni poetski vodič kroz Crnu Goru, koja je na neki način njena druga domovina.

“Vodim nomadski život, kada sam ovdje poželim da sam u Italiji, a kada sam u Italiji nedostaje mi Crna Gora”, kazala je Albano.Sonja Živaljević je kazala da je odmah prepoznala prirodni dar za poeziju i zapazila da je Crna Gora pjesnički zavičaj Marije Tereze Albano. Ujedno, ovo je bila prilika i za prezentaciju bogate izdavačke produkcije JU “Ratkovićeve večeri poezije”, koja je izdavač ove jedinstvene dvojezične pjesničke zbirke.

Stefan Mitić Tićmi, autor popularnih knjiga za djecu i mlade, bio je gost X Internacionalnog sajma knjiga u Podgorici. U njegovom stvaralačkom opusu posebno mjesto pripalo je knjizi “Ja sam Akiko”, o kojoj je ponajviše i bilo riječi prilikom susreta sa brojnom publikom X internacionalnog sajma knjiga.

To je bila jedinstvena prilika da mališani iz prve ruke saznaju kako je nastajala knjiga “Ja sam Akiko” ali i kada se i kako odlučio da karijeru sportiste, tačnije košarkaša, zamijeni karijerom pisca.

“Trener koji je imao jako zanimljivo ime Ćaza stalno me slao na klupu za razmišljanje kada počnemo da gubimo. Ja sam razmišljao i razmišljao, i tako je sve počelo”, kazao je Tićmi.

Tićmi je nadahnuto govorio o junacima svoje knjige, o tome kako ih je izmaštao i stvorio i dao mnoge zanimljive odgovore na inspirativna pitanja koja su se nizala iz publike.

Ovo je bilo prvo predstavljanje Stefana Mitića u Podgorici, ali zasigurno ne i posljednje, ako je suditi po velikom broju poštovalaca njegovog stvaralaštva, prvenstveno djece ali i odraslih.

Posljednjeg dana Sajma predstavljeno je i djelo nagrađivanog pjesnika i prozaiste Nedžada lbrahimovića “Dnevnici lakih prostora”, u izdanju ZUNS -a. Nažalost, usljed trenutne situacije u Bosni i Hercegovini, ali i gripa, autor nije bio u mogućnosti da promociji prisustvuje, insistirao je da se ista održi, uputivši veliki pozdrav Podgorici, uz obećanje da će nas uskoro posjetiti.

“Ibrahimović je izuzetan pisac i naučnik bogate biografije. Knjiga ima šest poglavlja, obiluje univerzalnim problemima i lokalnim regionalnim usudima, u kojoj on zalazi iznad navike, inercije i nazire prostor vibrantnosti, ono što po pravilu skrivamo od sebe, udaljavajući se od sebe i drugih”, kazala je na promociji urednica izdanja Nađa Durković. Odlomke iz knjige čitala je crnogorska glumica Branka Otašević.

Razgovor na temu “Ima li slobode za žene?” sa autorkama Rebekom Čilović i Nadom Dušanić, vodio je urednik Raštan izdavaštva Srđan Gagić, u galeriji Art.

Čilović je nedavno objavila zbirku poezije “Živa voda”, a Dušanić roman “Plovidba kroz zabranjene teme”, a obje autorke, između ostalog, pričale su i o položaju žene unutar književnog sistema, tj. da li su autoriteti i dalje patrijarhalni, muški?

“Čiji je ovo svijet, kome pripada? Ko nas mjeri, čiji su to aršini, pa naravno, muškarci. Ako gledamo crnogorsku zbilju vidjećete da tu ima dobrih kvalitetnih ženskih glasova koji dominiraju, ali primat moći je uvijek u muškim rukama. Percipiraju nas u kontekstu ikebana koja treba da uljepša prostor, jer nisu dovoljno talentovane, a kada to postanemo onda više nismo dovoljno lijepe. Suština je da ovu knjigu i svaku drugu neko je napisao, ne anđeo sa neba, nego taj neko ima ruke, glavu i ima pol”, kazala je Čilović, dok je Dušanić istakla da nije feministkinja, ni aktivistkinja.

“Samo me interesuju romani, pisanje i sloboda, ukoliko je ima, ali to je veoma osjetljivo. Mislim da su književni autoriteti patijarhalni, kao što su odvijek bili, i od žena se očekuje da se drže određenih tema”, navela je autorka.

*U okviru programa za djecu i mlade X internacionalnog sajma knjiga održana je i druga radionica “Čitanje medijske poruke – osnovne vještine medijske pismenosti”. Predavači Svetlana Koprivica i Miroslav Minić govorili su o tome šta u današnjem vremenu znači čitati medijsku poruku.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve