Srijeda, 25 Septembra, 2024
Rubrika:

Vojinović: Kroz festivalske sadržaje doprinosimo boljem shvatanju nauke

Jasna Zeković, koordinator u Fondaciji za promovisanje nauke PRONA najavila je izuzetno bogat sadržaj ovogodišnje Evropske noći istraživača

Dvanaesti po redu festival “Dani nauke i inovacija 2024” počinje danas i trajaće do 27.septembra. Festival koji se ogranizuje pod sloganom “Nauka i inovacije na dohvatu ruke” ima za cilj da na inovativan i zanimljiv način približi nauku široj publici, uključujući učenike, studente, ali i sve građane zainteresovane za najnovija dostignuća i tehnologije.

Jasna Zeković, koordinator u Fondaciji za promovisanje nauke PRONA najavila je izuzetno bogat sadržaj ovogodišnje Evropske noći istraživača.

– Pozivam javnost da 27. septembra u sali Univerzitetskog sportsko-kulturnog centra upoznaju čari i izazove savremene nauke. Program Noći istrazivača pocinje tačno u podne, kada ćemo svečano otvoriti Festival, i sve do 19h posjetioci svih uzrasta imaće priliku da od strane izlagača čuju mnoštvo zanimljivih činjenica ili izvedu eksperimente iz različitih oblasti nauke – navela je Zeković na konferenciji za medije povodom predstavljanja Dana nauke.

Zeković je najavila i naučne radionice koje će realizovaće timovi matematičara, fizicara, hemičara, biologa, elektronićara i astronoma, dok će zainteresovane, sa svijetom algi, gljiva, vodozemaca, gmizavaca i insekata upoznati kustosi Prirodnjačkog muzeja Crne Gore. O preciznosti koja pokrećeže svijet govorice predstavnici Zavoda za metrologiju Crne Gore, a primjenu vještačke inteligencije opisaće tim Centra za računarske nauke Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.

– Obrazovne ustanove čiji će nastavni kadar i učenici realizovati edukativne naučne aktivnosti i ove godine pripremaju bogat sadžaj iz oblasti fizike i hemije. To su Gimnazija „Slobodan Skerovic”, Gimnazija Kotor i OŠ „Dr Dragisa Ivanovic”. OŠ „Kekec” i OŠ „Anto Dedovic” pokazaće svima nama zašto su upravo oni prvaci na takmičenjima u robotici. Sa VR tehnologijom i gejming industrijom upoznaće vas FiveG, Neurobot i MediaMind. Sa članovima Crnogorskog saveza za tehničku kulturu Politehnika bavićemo se 3D štampom – najavila je Zeković.

Zeković je kazala i da su Festivalski sadržaji prilagođeni široj publici, što znači da će gledaoci svih uzrasta imati priiku da poznaju mnoštvo priodnih fenomena i procesa na razumljiv način.

– Posebna pažnja posvećuje se najmlađima, pa je Američki ugao Podgorica pripremio inovativne setove i uređaje, sa kojima će oni uploviti u svijet robotike, programiranja i elektronike kroz igru. Osim toga, Učitelj Miki realizovaće radionice namienjene razvoju fine motorike kroz likovno stvaralaštvo i izražavanju emocija kroz pokrete, crtež i boju – rekla je Zeković.

Sa druge strane, tim Nevladine organizacije Green Home odgovoriće na pitanje kakav je kvalitet vazduha koji dišemo, dok će o inovacijama, nauci i hrani govoriti tim Centra izvrsnosti FoodHub Fakulteta za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju Univerziteta Donja Gorica.

– Svoju inovaciju zapaženu i nagrađenu i van granica Crne Gore, Turbinu Nikšić, prezentovaće samostalni istrazivač Blagoje Krivokapić. Pored prilike da steknete naučna znanja i upoznate se sa naučnim zakonitostima i fenomenima, posjeta Festivalu donijeće vam i kontakt sa EU Cornerom, i dobijanje vrijednih informacija o programima Evropske Unije za istraživanje i inovacije – najavila je Zeković.

Ono na šta su posebno ponosni je, kaže, to što će se tokom Noći istrazivaca, osim već formiranih lica u nauci, predstaviti i veliki broj učenika, studenata, mladih istraživaca.

Festival nauke se odvija istovremeno u preko 400 gradova Evrope. Da se još jednom naša zemija nađe na mapi zajedno sa onima koje slave nauku dopinio je kontinuirani rad Fondacije Prona na okuplianju i dodatnom obrazovanju talenata svih generacija, i višemjesečene pripreme samog Festivala, čemu su podrsku dali:

Evropska Unija, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, kompanija FiveG, Evropska kuća i me4eu, Prirodnjački muzej Crne Gore, Univerzitetski sportsko-kulturni centar, Ministarstvo evropskih poslova, Institut za ljekove i medicinska sredstva, kompanije Kallaba, Luxor, Forch Montenegro, zatim Animatori-zabavljatori, Ninamedia, Omladinska kartica, KIC Budo Tomovic”, Visokogorci Crne Gore, AquaBianca i Udruženje Roditelji.

Marija Vojinović kazala je da će Festival Noć istraživača biti održan u petak, 27. septembra širom Evrope.

– Evropska noć istrazivača je jedinstvena prilika da se široj populaciji, a prije svega mladima, približi raznoliki svijet nauke, pokaže njen uticaj na svakodnevni život i stimuliše interes za karijeru istraživača – navela je Vojinović.

Kazala je da se Festival Evropska Noć istrazivača, sada već tradicionalni događaj u našoj zemiji, iz godine u godinu svojim sadržajem privlači sve više pažnje i to među svim generacijama.

– Poslednji petak u septembru mjesecu, rezervisan je za promovisanje nauke, znanja, inovacija i tehnologije. Glavni događak Noći istraživača u Crnoj Gori, pod sloganom Oblikuj budućnost, biće realizovan u Podgorici, u Univerzitetskom sportskom-kulturnom centru, sa početkom u 12h – najavljeno je na konferenciji.

Ovaj slogan, Oblikuj budućnost, ističe Vojinović, poziva nas, da razmišljamo kritički, postavljamo pitanja, tražimo odgovore i zajednički stvaramo budućnost onakvu kakvu želimo za nas, naše društvo i cijelu planetu.

– Cilj festivala je isticanje značaja nauke i vrijednost rada naučnika, kao i promocija naučnog obrazovanja za širu publiku, prevashodno za mlade, nosioce budućeg razoja Crne Gore. Ideja je da kroz festivalske sadržaje doprinesemo boljem razumijevanju, prije svega, prirodnih nauka, i da se shvati značaj nauke za prosperitet cijelog društva – ističe Vojinović.

Festival nauke se, kaže Vojinović, primarno organizuje sa ciljem da se što više mladih upozna sa novim dostignućima iz različitih sfera nauke.

– Ono na šta smo posebno ponosni jeste to da će se tokom noći istraživača, osim već formiranih lica u nauci, predstaviti i veliki broj učenika, studenata, mladih istraživača, a na različite teme diskutovaće uspješni naučnici, privrednici i inovatori sa zavidnim karijarama i istaknutim djelovanjem u svojoj oblasti – rekla je Vojinović.

Nauka nas je više puta ubijedila u to da se granice onoga sto je moguće stalno pomjeraju, dodala je.

– Zato kroz festivalske sadržaje razbijamo mitove o nauci, širimo naučne horizonte i gradimo mostove znanja i nauke – zaključila je Vojinović.

Istrazivači će predstaviti svoj rad kroz eksperimente, demonstraciju prirodnih fenomena, predavanja, kvizove, panel diskusije i izložbe. Djeca, mladi i porodice kroz zabavu će otkriti svijet nauke i inovacija. Festival nudi uvid u poslednja naučna i tehnološka dostignuća, važna za budućnost i dobrobit društva, napredak i ekonomski rast.

– Svoju umjetnost i kreativnost učesnici će prikazati kroz izložbe radova iz oblasti astronomije i ekologije, dok će se o novim tehnologijama na polju biomedicine govoriti u okviru panel diskusije „Održiva biomedicina kroz ekološki pristup”. Radionice robotike i upotreba digitalnih senzora omogućiće posjetiocima da se upoznaju sa primjenom novih tehnologija u različitim oblastima, dok će svoje znanje iz prirodnih nauka biti u prilici da obogate posmatrajući hemijske ekperimente i izucavajući prirodne fenomene iz fizike samostalno izvodeći oglede i dokazne reakcije – najavila je Vojinović.

U realizaciji manifestacije učestvuju fakulteti, instituti, zavodi, mladi talenti, osnovne i srednje škole, nevladine organizacije, kompanije, agencije, nezavisni istraživači i inovatori, partneri iz regiona, i predstavnici naučne dijaspore.

– Stariji su tu da predstave svoje naučne rezultate široj zajednici, ali prije svega – da one koji će u skoroj budućnosti mijenjati svijet zainteresuju za nauku. Noć istraživača je prilika da naučimo da nauka ne poznaje granice, te da su multidisciplinarnost, timski rad i saradnja ključ upjeha svake naučne zajednice – zaključila je Vojinović.

Nada Bubanja iz Prirodnjačkog muzeja Crne Gore, najavila je više zanimljivih radionica u sklopu Dana nauke. Kroz “zanimljivi svijet algi” posjetioci će se upoznati sa metodoama mikroskopiranja, identifikacije i determinacije algi, a moći će da uoče i sličnosti i razlike sa biljkama.

Učesnici programa, kroz radionice i programe upoznaće se sa crvenom listom ugroženih vrsta vodozemaca i gmizavaca, tj ugroženih vrsta, a ljubitelji gljiva, moći će da saznaju više o ekološkoj ulozi koju imaju u pridodi.

Bubanja je najavila i da će na štandu biti prezentovana izdanja Prirodnjačkog muzeja Crne Gore, kao što su časopis Natura Montenegro, posebna izdanja PMCG – monografije, bibliografije, izdanja posvećena određenim ličnostima.

Posjetioci će imati priliku da uživaju u izložbi “Ajkule i raže Jadranskog mora” autora Stefaba Ralevića i koautora Ilije Ćetkovića. Izložba će biti predstavljena u Galerijskom paviljonu PMCG u Ulici Oktobarske revolucije 74, 27. Septembra u 19 časova.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve