Ponedjeljak, 1 Jula, 2024
Rubrika:

Učesnici edukativnog kampa na Šaskom jezeru učili o bogatom biodiverzitetu tog područja

Sa ciljem da postanu aktivni u zaštitati ovog područja, učesnici kampa imali su priliku da se upoznaju sa ovim područjem i njegovim biodiverzitetskim vrijednostima kroz predavanja eksperata iz različitih oblasti i kroz obilaske terena

NVO Green Home je ove sedmice održala petodnevni edukativni kamp o biodiverzitetu Delte Bojane na Šaskom jezeru. Kampu su prisustvovali studenti, ljubitelji prirode, ekolozi, avanturisti i entizijasti i imali su priliku da kroz kamp uče o bogatom biodiverzitetu ovog područja.

“Delta Bojane je veoma krhak ekosistem sa brojnim ugroženim vrstama koje ga naseljavaju kao što su jegulja ili skadarska žaba ali i pod brojnim pritiscima koji uključuju nepropisno bačen otpad, otpadne vode koje dolaze u područje rijekom Bojanom, otpadne vode iz vikendica u dnjem toku rijeke Bojane, vode sa poljoprivrednog zemljišta koje sa sobom nose pesticide i vještačka đubriva, nelegalni ribolov i lov, prisustvo invazivnih vrsta, konverzija staništa i promjene namjene zemljišta, ali i prijetnja od neadekvatnog planiranja i izgradnje velikih infrastrukturnih projekata”, naveli su u saopštenju.

Sa ciljem da postanu aktivni u zaštitati ovog područja, učesnici kampa imali su priliku da se upoznaju sa ovim područjem i njegovim biodiverzitetskim vrijednostima kroz predavanja eksperata iz različitih oblasti i kroz obilaske terena.

“Učili su o pticama koje borave na ovom području, te značaju Šaskog jezera i cijele Delte Bojane za boravak ptica. Skrenuta im je pažnja na prisustvo 15 vrsta zmija u Crnoj Gori od čega su samo tri vrste otrvone. Poseban akcenat je stavljen na činjenicu da imamo prisustvo invazivnih vrsta kao što je Amorhpa fruticosa koja i u okolini Šakog jezera i u Delti bojane zauzima staništa i prijetnja je za autohtone vrste. Takođe, učili su i o stanju jegulje u vodama delte Bojane te tipičnim predstavnicima ribljih vrsta za ovo područje ali i slijepih miševa, krtica, rovčica i drugih sisara koji su ovdje prisutni, te o njihovoj ugroženosti antropogenim djelovanjima”, dodaju iz Green Home.

Prema njihovim riječima, ovim vrijednim saznanjima ojačani su kapaciteti učesnika kampa čime smo doprinijeli opštem boljem razumijevanju prirodnih vrijednosti delte Bojane.

Kamp je realizovan u okviru projekta „Podrška boljem upravljanju deltom Bojane u Crnoj Gori“ koji ima za cilj da podrži održivo upravljanje područjem Delta Bojane koje je jedno od ključnih biodiverzitetskih područja (Key Biodiversity Area – KBA) a koji je finansijski podržan od strane Partnerskog fonda za kritične ekosisteme (CEPF).

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve