Ponedjeljak, 16 Septembra, 2024
Rubrika:

Rudnik uglja tvrdi da transparentno radi, ali ne daju podatke o poslovanju

Oni su se oglasili povodom, kako kažu, pojedinih medijskih navoda o navodnoj netransparentnosti rada kompanije Rudnika uglja AD Pljevlja.

Rudnik uglja AD Pljevlja posluje u skladu sa pozitivnim propisima Crne Gore, kao i opštim aktima kompanije koji su donijeti na osnovu tih propisa. Shodno tome, menadžment kompanije, kao i svi ostali zaposleni u istoj, dužni su da postupaju u skladu sa važećim Pravilnikom o poslovnoj tajni i Zakonom o zaštiti poslovne tajne, saopšteno je iz te kompanije.

Oni su se oglasili povodom, kako kažu, pojedinih medijskih navoda o navodnoj netransparentnosti rada kompanije Rudnika uglja AD Pljevlja.

“Zakon o slobodnom pristupu informacijama predvidio je razloge iz kojih se može ograničiti pristup informaciji ili djelu informacije kada se, između ostalog, radi o informaciji koja je poslovna tajna, te kada je to potrebno radi zaštite privatnosti, odnosno zaštite ličnih podataka. U proteklom periodu Rudniku uglja AD Pljevlja dostavljen je veći broj zahtjeva za pristup informacijama, naročito od strane određenog broja medija i nevladinih organizacija, a neki od tih zahtjeva odnosili su se na informacije koje u skladu sa zakonom i opštim aktima kompanije predstavljaju poslovnu tajnu, zbog čega nije bilo moguće odgovoriti pozitivno na iste”, kazali su u saopštenju.

Napominju da se “dijelom tih zahtjeva tražio i veliki broj ličnih podataka zaposlenih u Rudniku uglja, te da bi objelodanjivanje takvih podataka bilo u direktnoj suprotnosti sa zaštitom koju svakom zaposlenom u Rudniku uglja garantuju Ustav Crne Gore i Zakon o zaštiti podataka o ličnosti”.

“Dodatno, Rudnik uglja može da odobrava dostavljanje samo onih informacija koje su konkretizovane u smislu da se tačno, jasno i precizno navedu informacija ili dokument koji su predmet interesovanja podnosilaca zahtjeva, uz ispunjavanje ostalih zakonskih uslova. Shodno tome, na bilo koje neodređene zahtjeve, koji očigledno imaju za cilj senzacionalističko izvještavanje o jednoj od najbitnijih energetskih kompanija u državi, a da pri tome zadiru u poslovne tajne kompanije i lične podatke lica na koja se odnose, Rudnik uglja ne može odgovoriti pozitivno. Napominjemo da su se neki od podnijetih zahtjeva odnosili na neodređeni broj dokumenata za višegodišnje periode, pa bi sve i da su takvi zahtjevi ispunjavali zakonske uslove za usvajanje (što nije bio slučaj), postupanje po istima iziskivalo višemjesečni rad većeg broja zaposlenih u Rudniku uglja, te se iz tog objektivnog razloga ne bi moglo postupiti u zakonom utvrđenim rokovima”, dodaju iz Rudnika uglja.

Kažu da svaki zahtjev za pristup informaciji mora da sadrži „naziv informacije ili podatke na osnovu kojih se ona može identifikovati“, a ovaj zakonski uslov svakako ne ispunjavaju zahtjevi koji traže „dostavljanje svih akata, ugovora, spiskova u proteklih pet godina“.

“Kada se govori o transparentnosti rada Rudnika uglja važno je podsjetiti da je tokom ove godine Državna revizorska institucija vršila reviziju Godišnjeg finansijskog izvještaja Rudnika uglja za 2023. godinu, te su ovom nadležnom organu dostavljeni svi podaci o poslovanju kompanije u skladu sa zakonom. Takođe, Rudnik uglja svakodnevno sarađuje i sa drugim nadležnim organima, pa tako u cjelosti i blagovremeno postupa po nalozima tužilaštva u svim onim situacijama za koje taj nadležni organ procjeni da je potrebno istražiti potencijalne nezakonitosti”, naveli su u saopštenju.

Prema njihovim riječima, o svim relevantnim informacijama, uključujući i one na koje se odnose zahtjevi za pristup informacijama, Rudnik uglja mjesečno i kvartalno informiše EPCG i nadležno Ministarstvo.

“Na kraju još jednom je važno istaći da je Rudnik uglja dužan da po svakom pitanju postupa u skladu sa pozitivnim propisima i opštim aktima koji su na snazi u društvu. Ukoliko bilo koje lice smatra da neki od opštih akata nije u skladu sa zakonom ili da neka zakonska odredba nije u skladu sa Ustavom Crne Gore, može inicirati odgovarajuće procedure za stavljanje tih akata van snage, ali ni u kom slučaju ne može tražiti, ni očekivati, da Rudnik uglja postupa suprotno aktima koji su na snazi u trenutku postupanja. Izvještaji o radu i poslovanju kompanije javno su dostupni svim građanima Crne Gore kod nadležnih organa i institucija koji su pomenute informacije dužni da objavljuju”, ukazuju u saopštenju.

Navode i da se Rudnik uglja trenutno nalazi pred nekim od najvećih izazova u istoriji kompanije, kao što su realizacija projekta Izmještanja korita rijeke Ćehotine i zastoj rada Termoelektrane Pljevlja u trajanju od osam mjeseci.

“Imajući u vidu prethodno navedeno, naša molba za sva dobronamjerna lica, uključujući i zainteresovane medije i nevladine organizacije, je da podrže ogroman trud svih zaposlenih u Rudniku uglja da se ovi izazovi savladaju što uspješnije, te da nepotrebno senzacionalističkim izvještavanjem dodatno ne usložnjavaju i otežavaju rad Rudnika uglja u ovim okolnostima”, zaključuju u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve