Utorak, 8 Oktobra, 2024
Rubrika:

Počelo unapređenje kapaciteta Centra za obuku u sudstvu i tužilaštvu

Ova inicijativa, kako su kazali, finansirana od strane Biroa za međunarodne narkotike i poslove sprovođenja zakona Ambasade SAD (INL), biće sprovedena od strane IDLO-a u bliskoj saradnji sa Centrom i pravosudnim organima u narednih 30 mjeseci

Međunarodna organizacija za razvoj prava (IDLO), uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, pokrenula je inovativnu inicijativu u saradnji sa Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu. Ovaj događaj označio je početak projekta Jačanje kapaciteta Centra za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu Crne Gore, koji ima za cilj unapređenje profesionalnih, operativnih i tehničkih kapaciteta Centra, saopšteno je iz ove organizacije.

Ova inicijativa, kako su kazali, finansirana od strane Biroa za međunarodne narkotike i poslove sprovođenja zakona Ambasade SAD (INL), biće sprovedena od strane IDLO-a u bliskoj saradnji sa Centrom i pravosudnim organima u narednih 30 mjeseci.

“Učesnici na događaju bili su članovi Programskog savjeta i Upravnog odbora Centra, koji predstavljaju ključne pravosudne institucije, Vrhovni državni tužilac, VD predsjednice Vrhovnog suda i Ministarstvo pravde. Ambasador SAD u Crnoj Gori, Džudi Rajzing Rajnke, predstavnik IDLO-a za Zapadni Balkan, Ljubomir Petruljeskov, i predsjednica Upravnog odbora Centra, Ljiljana Lakić, ponovo su potvrdili svoju posvećenost efikasnoj saradnji u realizaciji ovog važnog projekta”, navodi se u saopštenju.

Kako su dodli, ambasadorka Rajnke naglasila je da se važna uloga koju pravni stručnjaci imaju u crnogorskom društvu – kao i u svim društvima – ne može dovoljno istaći.

„Sudije i tužioci — kao i savjetnici koji ih podržavaju, i pripravnici koji će jednog dana zauzeti njihovo mjesto na klupi u sudnici ili u tužilaštvu — temelj su vladavine prava, čuvari prava građana i oličenje pravde. Rad Centra je od ključne važnosti za razvoj pravosudnih stručnjaka koji su dobro osposobljeni da se suoče sa složenostima savremenih pravnih izazova i da podrže vladavinu prava kroz uvođenje metoda obuke koje su moderne, efikasne i prilagodljive novim tehnologijama, novim vrstama kriminala i brzom tempu globalnog razvoja,” rekla je ona.

Regionalna menadžerka programa IDLO-a za istočnu Evropu i centralnu Aziju (EECA), Ana Kopel, naglasila je „važnost nastavka saradnje između IDLO-a i Crne Gore u oblasti vladavine prava, kao i širenje dugogodišnjeg partnerstva sa Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu Crne Gore kroz ovaj novi projekat, koji podržava dugogodišnji partner IDLO-a u reformi pravosuđa i tužilaštva u ovom regionu i šire, INL.“

Predstavnik IDLO-a za Zapadni Balkan, Ljubomir Petruljeskov, kako su kazali iz Međunarodne organizacije za razvoj prava, istakao je značaj ove inicijative.

„Ovaj projekat predstavlja važan korak u unapređenju pravosudnog sistema Crne Gore kroz izgradnju vještina i kapaciteta njenih pravnih stručnjaka. Prilagođeni programi obuke i unaprijeđeni operativni sistemi ne samo da će ojačati Centar, već će i doprinijeti stvaranju transparentnijeg, efikasnijeg i odgovornijeg pravosuđa“, poručio je on.

Predsjednica Upravnog odbora Centra, Ljiljana Lakić, kako su dodali, zahvalila je Ambasadi SAD i IDLO organizaciji na podršci.

„U skladu sa našom vizijom, Centar je posvećen davanju snažnog doprinosa uspostavljanju pravosuđa najvišeg kvaliteta i odgovornosti, vjerujući da je znanje garant stručnosti, profesionalizma i nezavisnosti sudija i državnih tužilaca. U tom cilju, pružamo sistem visokokvalitetne obuke u skladu sa modernim vještinama prenosa znanja i unapređenja. Da bi se postigli ovi visoko postavljeni ciljevi, neophodno je kontinuirano jačati profesionalne i institucionalne kapacitete samog Centra“, istakla je Lakić.

Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu (CTJP), poručili su iz Međunarodne organizacije za razvoj prava, ima ključnu ulogu u obezbjeđivanju kontinuiranog profesionalnog razvoja crnogorskih sudija i tužilaca.

“Osnovan 2015. godine, primarni mandat Centra je obezbjeđivanje početne i kontinuirane obuke za sudije, državne tužioce, advokate, notare i izvršitelje, kako je navedeno u njegovom osnivačkom zakonu. Primarni cilj ovog projekta je pružanje podrške Centru u jačanju njegovih operativnih i tehničkih kapaciteta za isporuku pravovremenih, relevantnih i prilagođenih programa obuke za sudije, državne tužioce i povezane profesije. Pored toga, inicijativa će ojačati mehanizme za praćenje, evaluaciju i odgovornost Centra i razviti najbolje prakse za izvođenje obuka”, kazali su oni.

Ključna komponenta projekta, kako su zaključili iz Međunarodne organizacije za razvoj prava, je razvoj i implementacija 15 specijalizovanih sesija obuke za sudije i državne tužioce, fokusiranih na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve