Nedjelja, 29 Septembra, 2024
Rubrika:

Mladi predstavili inovativne projekte za unapređenje lokalnih samouprava

Najuspješnije ideje dobiće priliku da budu predstavljene predstavnicima lokalnih samouprava, otvarajući mogućnosti za dalji razvoj i realizaciju

Inkluzivni sportski centar, rješavanje ekoloških problema u romskoj zajednici, smanjenje otpada u ugostiteljstvu i otvaranje Luna parka inovativne su ideje mladih za unapređenje lokalnih samouprava, koje su predstavljene na prvom hakatonu koji je organizovao Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).

Najuspješnije ideje dobiće priliku da budu predstavljene predstavnicima lokalnih samouprava, otvarajući mogućnosti za dalji razvoj i realizaciju.

Katica Maksan iz CEDEM-a pojasnila je da je cilj hakatona unapređenje demokratije u lokalnim zajednicama.

“Naš cilj je da u okviru ovog projekta okupimo mlade ljude koji imaju ideje za promjene u svojim zajednicama i žele da ih unaprijede i predstave lokalnim samoupravama”, rekla je Maksan.

Prema njenim riječima, projekat pruža podršku kroz mentorske programe.

“Svi vi već imate početne ideje o tome kako želite da vaša zajednica izgleda, a naš zadatak, kao i zadatak mentorki, jeste da vam pomognemo i pokažemo kako je moguće da te ideje ostvarite”, rekla je Maksan.

Direktorica CEDEM-a, Nevenka Vuksanović, naglasila je važnost ovog događaja i njegov potencijal za budući napredak.

Ukazala je na značaj rada sa mentorkama u okviru događaja i saradnje sa lokalnim vlastima, navodeći da to omogućava da se ideje građana realizuju, uprkos birokratskim izazovima,

„Cilj nam je da svaka dobra ideja, koju građani i građanke imaju za poboljšanje zajednice, ugleda svjetlo dana. U tome nam pomažu mentorke koje su dio civilnog sektora, a neke su od njih bile i dio državnog sistema, što nam daje dodatnu motivaciju i uvjerenje da je promjena moguća“, navela je Vuksanović.

Jedna od mentorki, Jelena Rakčević iz nevladine organizacije Gnijezdo, kazala je da u okviru te organizacije radi na programu ‘Zeleni i talas’, navodeći da u okviru njega nastoje da kreiraju bolje, ljepše i zelenije okruženje za sve.

Pojasnila je da program uključuje brojne aktivnosti iz oblasti ekologije, upravljanja otpadom i zaštite životne sredine:

„Drago mi je što sam čula da među mladima ima ideja koje se bave ovim temama. Tu sam da pomognem, jer već dugi niz godina radim sa mladima i na ekološkim projektima“, rekla je Rakčević.

Projektna koordinatorka u nevladinoj organizaciji 35mm, Snežana Ničević,koja je takođe jedna od mentorki, govorila je o svom iskustvu i oblastima u kojima pruža podršku.

„Vodim aktivnosti koje se tiču građanske uključenosti i digitalne transformacije, sa posebnim fokusom na digitalne politike i digitalnu pismenost“, rekla je Nikčević, ističući i svoje obrazovanje u oblasti novinarstva i dugogodišnje iskustvo kao filmska i kreativna producentkinja.

Nikčević je kazala i da intenzivno sarađuje sa lokalnim i javnim upravama na projektima koji se tiču digitalizacije i građanske uključenosti:

„Nadam se da mogu biti od koristi u više segmenata i pozivam sve da se slobodno obrate sa pitanjima. Raduje me što ćemo imati priliku za interakciju danas“, navela je Nikčević.

Ekspertkinja za rad u civilnom sektoru Biljana Papović podijelila je svoje bogato iskustvo iz oblasti prava i rada u nevladinim organizacijama.

„Po struci sam diplomirana pravnica, a posljednjih 15 godina radim u civilnom sektoru, uključujući rad u Skupštini, Ministarstvu odbrane i kabinetu Predsjednika, što mi daje uvid u funkcionisanje javne uprave“, kazala je Papović.

Istakla je i svoje višegodišnje iskustvo u radu sa mladima i nevladinim organizacijama, posebno u razvijanju ideja, organizacionom razvoju malih NVO-a i socijalnom preduzetništvu.

Posebno je naglasila svoju motivaciju za građansku participaciju i doprinos zajednici:

„Drago mi je što je cilj ovog projekta upravo uključivanje lokalne zajednice i rješavanje njenih problema. Čini mi se da su vaše ideje usmjerene na prave izazove, i vjerujem da ćemo zajedno doći do kvalitetnih rješenja“, rekla je Papović.

Predstavnici prvog tima predstavili su ideju – kreiranje inkluzivnog sportskog centra sa fokusom na golbal, sport za osobe sa oštećenjem vida.

„Naš inkluzivni centar neće služiti samo za sportske aktivnosti, već i za druženja, tribine i slične događaje koji će pomoći da naše društvo postane inkluzivnije“, pojasnila je Kovačević.

Iz drugog tima predstavili su inicijativu koja se bavi problemima životne sredine, posebno u romskoj zajednici na Koniku.

„Naša inicijativa se fokusira na rješavanje jednog od najvećih problema sa kojima se suočava romska zajednica na Koniku – zagađenje životne sredine. Iako je ovaj problem prisutan u romskoj zajednici, on pogađa sve građane Crne Gore“, rekla je Beriša.

Ukazala je da je njihov tim osmislio niz aktivnosti koje bi poboljšale stanje u naselju, uključujući uvođenje reciklažnih kanti, podizanje svijesti stanovnika i organizovanje zajedničkih akcija čišćenja ulica.

Poseban fokus će biti na radu s mladima, jer, kako je kazala Beriša, oni najbolje razumiju promjene.

„Takođe planiramo postaviti više kanti za smeće kako bi se izbjeglo pretrpavanje postojećih, što često dovodi do rasipanja smeća po okolini“, objasnila je Beriša.

Kazala je i da jedna od dodatnih ideja njihovog tima uključuje projekat “Doniraj, ne bacaj”, koji podrazumijeva prikupljanje stare odjeće i njenu raspodjelu onima kojima je potrebna.

Treći tim osvrnuo se na ekološki problem zagađenja u Podgorici, gdje se nalazi više od 3.000 aktivnih ugostiteljskih objekata.

„Vidimo da ugostiteljski sektor ima značajan glas koji može oblikovati promjene. Jedan od glavnih problema je nesavjesno odlaganje otpada, što direktno utiče na životnu sredinu. Naša ideja je kreiranje organizacije koja bi okupila sve ugostiteljske objekte kako bismo zajedno djelovali na smanjenju otpada“, pojasnili su iz trećeg tima.

Ukazao je da je cilj omogućiti učesnicima projekta da prepoznaju načine kako mogu da smanje svoju potrošnju i pređu na koncept “zero waste”.

„Želimo da im pokažemo profitne modele koji će im pomoći da se uključe u ovaj proces, stvarajući dodatnu vrijednost ne samo za sebe, već i za zajednicu“, zaključi su iz ovog tima.

Ideja četvrtog tima bila je otvaranje Luna parka za mlade.

„Naša ideja je da stvorimo sigurno mjesto za mlade i djecu, jer trenutno nemaju gdje da se druže bezbjedno. Ovaj park bi bio sličan Ringling Brothers, ali bi bio otvoren tokom cijele godine. Pored zabave, planiramo otvoreno pozorište gdje bi se organizovale razne predstave i događaji“, pojasnili su iz ovog tima.

Ukazali su na važnost smanjenja upotrebe telefona među djecom.

„Želimo stvoriti prostor gdje će se djeca moći udaljiti od ekrana i uključiti u aktivnosti. Luna Park bi uključivao razne oblike zabave, kao i mali food court gdje bi svi mogli uživati u hrani. Takođe, planiramo omogućiti nezaposlenim mladim ljudima priliku za rad. U Podgorici trenutno nedostaju ovakva mjesta koja pružaju šanse onima koji nisu završili visoku školu“, naveli su iz ovog tima.

Hakaton je dio projekta “Unapređenje demokratije u lokalnim zajednicama u Crnoj Gori” koji sprovodi CEDEM i koji finasira ambasada Australije.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve