Nedjelja, 8 Septembra, 2024
Rubrika:

MITROPOLIT BORIS: Nema podjela ni raskola u CPC, Crnoj Gori će Crkva Srbije morati da vrati cjelokupno sakralno blago koje je uzurpirala

Arhiepiskop Cetinjski i mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Boris dao je opširan i koncizan intervju za bosanski nedjeljnik ’’Stav’’ u kojem se osvrnuo na goruća pitanja vezana za zbivanja u crkvi i društvu. Uz dozvolu redakcije ’’Stava’’ i mitropolita Borisa, Portal Aktuelno u cjelosti prenosi intervju.

Nedavno je na Dvorskom trgu na Cetinju održan Opštecrnogorski zbor na kojem je episkop ostroško-nikšićki Boris Bojović izabran za mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve (CPC). Na tom zboru donesena je odluka i o tome da se trenutni poglavar Mihailo povuče u mirovinu, ali i da se obnovitelj CPC-a Antonije Abramović kanonizira te proglasi kao Sveti Antonije mitropolit crnogorski.

Međutim, protiv odluke Opštecrnogorskog zbora bio je sam (umirovljeni) mitropolit Mihailo, koji je naveo da je smijenjen na „uličnom mitingu“ te da se ne može novi poglavar CPC-a birati pored živog trenutnog poglavara. Problemi u CPC-u, može se reći s pravom, uzburkali su duhove unutar same Crne Gore, ali i regije. Zna se da je ova vjerska organizacija, barem kada je riječ o Bosni i Hercegovini, uvijek priznavala međunarodne presude u vezi s genocidom u Srebrenici, podržavala je borbu Fate Orlović da se iz njene avlije ukloni nelegalno sagrađeni objekat Srpske pravoslavne crkve (SPC), a čvrsto je stajala i na poziciji borbe protiv nacionalizma. Pošto ovakva CPC, jasno je, ne odgovara Beogradu, bilo je logično zapitati se da li je u trenutna dešavanja „upleo prste“ i zvanični Beograd, posebno nakon što su se čule optužbe da u ovoj vjerskoj instituciji postoje struje povezane s Bezbjednosno-informativnom agencijom (BIA).

O procesu izbora na dužnost mitropolita upravo smo razgovarali s Borisom Bojovićem, o sporu s mitropolitom Mihailom, njegovim planovima koji nisu nimalo skromni, a također smo se dotakli i toga kakav će biti odnos institucije na čijem se čelu našao prema našoj državi, navodi se u intervjuu mitropolita Borisa za ’’Stav’’ sa kojim je razgovarao Mirza Abaz.

STAV: Možete li nam opisati kako je i zašto došlo do promjene na čelu CPC-a? Mitropolit Mihailo dugogodišnji je čelnik i sigurno da je iznenadila informacija da on nakon tri decenije više nije vođa ove vjerske zajednice.

MITROPOLIT BORIS: U Crkvi, kao i u svim drugim stranama života, promjene čine prirodni slijed događaja. Na zahtjev sveštenstva i crkvenih odbora – da bi se prevazišla blokada same institucije Crkve, koja je već dugo trajala – formiran je Odbor za očuvanje CPC-a. U njegov sastav su ušli sveštenici iz svih episkopija, crkveni odbori i istaknuti vjernici. Članovi Odbora za očuvanje CPC-a su izabrali uvaženog prof. dr. Milenka A. Perovića za predsjednika Odbora. Odbor je organizirao Opštecrnogorski zbor na Cetinju. To je tradicionalna institucija crnogorskog običajnog prava. Vijekovima je u historiji naše države i Crkve taj zbor bio institut neposredne demokratije. Kao tradicionalni najviši organ neposredne narodne vlasti, on je donosio najvažnije odluke u državnim, narodnim i crkvenim stvarima.

Opštecrnogorski zbor je na Cetinju 3. septembra 2023. godine donio nekoliko izuzetno važnih odluka. Prvo, umirovio je mitropolita Mihaila i dodijelio mu zvanje umirovljenog mitropolita crnogorskog. Odredio mu je i mjesečna primanja u visini dvije prosječne penzije u Crnoj Gori i ostavio mu na korištenje stambeni prostor koji je i do sada koristio u Vladičanskom domu na Cetinju. Drugo, na upražnjeni tron poglavara CPC-a Opštecrnogorski zbor izabrao je novog mitropolita Borisa Bojovića. Treće, Opštecrnogorski zbor je prvog mitropolita CPC-a Antonija Abramovića kanonizirao za svetitelja kao Svetog Antonija mitropolita crnogorskog.

STAV: Da li je nesporna legitimnost odluka Opštecrnogorskog zbora?

MITROPOLIT BORIS: Odluke Zbora su legitimne u najvišoj mogućoj mjeri. Naime, u novijoj historiji CPC-a održana su četiri Opštecrnogorska zbora. Prvi je održan na Lučindan 31. oktobra 1993. godine. Na njemu je obnovljena CPC i izabran za poglavara sveti mitropolit Antonije Abramović. Drugi Zbor održan je također na Lučindan 31. oktobra 1998. godine. Na njemu je za mitropolita izabran episkop Mihailo Dedeić. Treći Opštecrnogorski zbor održan je 4. jula 2014. godine. Na njemu je rezolucijom CPC traženo da država Crna Gora poništi odluke nelegalne Podgoričke skupštine. Tražen je povratak sakralnih objekata u vlasništvu Crne Gore i otvaranje pravoslavnih sakralnih objekata za sve vjernike te vjeroispovijesti. Na tragu te čvrste legitimnosti održan je četvrti Opštecrnogorski zbor 3. septembra 2023. godine.

STAV: Ono zbog čega su svi dobronamjernici u regiji tužni jeste to da je došlo do svojevrsnih prijepora u jednoj od najznačajnijih vjerskih organizacija u ovom dijelu Evrope – CPC, koji ne samo da ima istaknutu vjersku već i društveno-političku ulogu. Iskreno govoreći, koliko su trenutna dešavanja u CPC-u loša za samu CPC te sve one koji se osjećaju Crnogorcima?

MITROPOLIT BORIS: Nije bilo neuobičajeno u historiji da su mnogi – radi svojih ciljeva – željeli uspostavljati kontrolu nad crkvama i vjerskim zajednicama. Mnogima smeta što je i u CPC došlo do promjena i što su one provedene na legitimni tradicionalni način. Uvjereni smo da će te promjene biti nabolje. S visokim poštovanjem, sveštenstvo i vjernici CPC zahvalili su umirovljenom mitropolitu za sve dobro što je učinio za Crkvu, s uvjerenjem da je on zaslužio mirovinu ne samo zbog truda koji je uložio u njen razvoj, nego i zbog odmakle životne dobi od 86 godina. Nažalost, neki necrkveni elementi potonjih godina uspjeli su okružiti mitropolita Mihaila i staviti ga u položaj taoca njihovih necrkvenih interesa. Njihov rad je bio više nego vidljivo štetan po Crnogorsku crkvu, ali i državu Crnu Goru!

STAV: Ključno pitanje – da li su aktuelna dešavanja u CPC-u zapravo jedan prirodni demokratski proces u jednoj ozbiljnoj vjerskoj organizaciji ili su na sva zbivanja imali utjecaja i vanjski faktori poput, recimo, vjersko-političkih grupa iz susjedne Srbije?

MITROPOLIT BORIS: Već smo kazali, ovi događaji u CPC izraz su volje naroda i sveštenstva. Oni su na tradicionalni i kanonski način umirovili rad starog mitropolita i izabrali novog poglavara Crkve. Istina, godinama se sveštenstvo i vjernici CPC bore da zaštite Crkvu od utjecaja i napada sa strane. Prvenstveno mislimo na političko-crkvene strukture koje djeluju protiv nas iz Beograda i Moskve. Ove strukture su preko civila koji su okruživali mitropolita Mihaila pokušale da spriječe moju posjetu SAD-u. Tada sam primljen na visokom nivou u State Departmentu, Senatu i Kongresu, gdje sam imao devet sastanaka. Među njima je najznačajniji onaj sa specijalnim izaslanikom SAD-a za Zapadni Balkan Gabrielom Escobarom. To je prva zvanična posjeta predstavnika pravoslavnih Crnogoraca State Departmentu, Senatu i Kongresu. Od tada počinju ogromni problemi i žestok napad na moj rad.

STAV: Na sada bivšeg mitropolita Mihaila javnost u BiH gleda s posebnim uvažavanjem, ali isto tako i na Vas, koji ste gotovo uvijek bili u njegovoj pratnji kada su organizirane posjete našoj državi. CPC od samog starta priznaje presude međunarodnih sudova u vezi s genocidom u Srebrenici, od početka ste podržavali borbu Fate Orlović da se iz njenog dvorišta u Konjević-Polju ukloni nelegalno sagrađena pravoslavna crkva, a i veliki ste protivnici nacionalističkih politika. Iz naše perspektive, rađene su odlične stvari. Koje su bile najveće zamjerke djelovanju mitropolita Mihaila i, u konačnici, zašto se ne želi povući?

MITROPOLIT BORIS: Stav CPC-a o svim ovim pitanjima ostaje nepromijenjen. Uvijek ćemo dolaziti da izrazimo – zajedno s vama – najdublji pijetet i saosjećanje s žrtvama Genocida u Srebrenici. Najodlučnije ćemo i dalje osuđivati sve zločine počinjene na prostorima BiH i bivše Jugoslavije. Uvijek ćemo biti protiv svih nacionalizama i za poštovanje ljudskih prava. Zamjerke koje čujemo od naroda su da se za 25 godina uradilo jako malo na institucionalnom jačanju Crnogorske crkve. Malo je učinjeno na povećavanju broja sveštenika. Nisu građeni novi vjerski objekti da bi se vjernici imali gdje okupljati. Premalo se obraćala pažnja na vjerska, a previše na politička pitanja. Nije se dovoljno radilo s dijasporom ni s mladima. Pravili su se ugovori s „ruskom katakobskom crkvom“, čiji čelnici podržavaju režim u Rusiji. Dozvolilo se vladici Simeonu (Helmutu Minihoferu), inače Austrijancu koji živi u Beču, da raznim intrigama i zavjerama razbija jedinstvo CPC-a, sve u želji da on dođe na čelo Crkve.

STAV: S obzirom na to da se dio ljudi svrstao na stranu umirovljenog Mitropolita Mihaila, a drugi na Vašu, je li pregrubo reći da je došlo do svojevrsnog raskola u CPC-u i među vjernicima i među klerom?

MITROPOLIT BORIS: Ne može se reći da je došlo do raskola. Svi mi pripadamo CPC-u. Činjenica je da 95 posto vjernika podržava odluke Opštecrnogorskog zbora! Pojedine osobe koje su bile oko mitropolita Mihaila pokušavaju da zamagle tu činjenicu i da dezinformiraju javnost lažnim pričama o „dubokim podjelama“ u CPC-u. Nema podjela ni raskola. Naprotiv, vjerujem da je Opštecrnogorski zbor dao novu energiju za budući kvalitetni rad u Crkvi!

STAV: Pošto ste i dalje osporavani od jednog dijela vjerske zajednice kojoj pripadate, kako će se završiti čitava priča? Koja je sudbina umirovljenog mitropolita Mihaila u CPC-u, a koja je Vaša?

MITROPOLIT BORIS: Mi vjerujemo u promisao Božiju, a ne u sudbinu! Naš umirovljeni mitropolit Mihailo sa svim počastima ostaje u Crnogorskoj crkvi. Uvijek je dobrodošao na svim bogosluženjima i aktivnostima u CPC-u. Zajedno sa sveštenstvom i vjernicima nastavljamo razvoj naše crkve.

STAV: Kada govorimo o onome čemu će stremiti CPC pod Vašim vodstvom u periodu koji slijedi, možete li istaći neke ključne stvari na kojima ćete insistirati?

MITROPOLIT BORIS: S dosadašnjim crkvenim opštinama, odborima i organima episkopija, u saradnji sa sveštenstvom formirat ćemo Mitropolitski savjet i Mitropolitski upravni odbor. S vladikama i sveštenstvom ćemo obnoviti rad Svetog Sinoda i donijeti sve odluke koje će CPC vrlo brzo izvesti iz ove krize. Formirat ćemo pravni tim od uglednih pravnika. Oni će pokrenuti postupke protiv institucija i pojedinaca zbog otimanja crnogorskih crkava i manastira. Zajedno s organizacijama koje već to rade, pokrenut ćemo postupak za vraćanje vlasništva državi Crnoj Gori sakralnih objekata i grobalja. Pravni tim će na svako kršenje vjerskih i ljudskih prava pravoslavnih Crnogoraca adekvatno reagirati, kao i pregovarati s državom Crnom Gorom. Pokrenut ćemo registraciju parohija CPC-a u svim državama gdje postoji crnogorska dijaspora i tamo gdje nisu registrirane. Formirat ćemo tim od uglednih Crnogoraca u domovini i dijaspori, iz reda poznatih stručnjaka iz oblasti diplomatije i međunarodnih odnosa, koji treba da pomogne nadleštvu za vanjske crkvene poslove CPC-a. On će držati korisne kontakte i saradnju s predstavnicima ambasada i međunarodnih organizacija i pripremati sve aktivnosti oko sastanaka predstavnika CPC-a i diplomatskog kora, međunarodnih organizacija i predstavnika dijaspore. Formirat ćemo i poseban tim za saradnju s predstavnicima crkava i vjerskih zajednica, kao i komisiju za pregovore s predstavnicima Vaseljenske patrijaršije. Obavezno ćemo pokrenuti proceduru za prijem CPC-a u međunarodne organizacije crkava, kao što su Evropski savez crkava i Svjetski savez crkava. Treba formirati nadleštvo za finansije. Ono će pripremati godišnje planove budžeta za mitropoliju i sve episkopije. Ubuduće, sve episkopije, manastiri i crkvene opštine će samostalno organizirati svoje finansijsko djelovanje po Ustavu CPC-a. Organizirat ćemo da se daje mjesečna donacija svih koji žele da pomognu CPC-u, kako u Crnoj Gori, tako i u dijaspori. Transparentno, na veb-stranici, objavljivat ćemo izvještaje o donacijama, prihodima i rashodima u cijeloj CPC. Treba odrediti i obezbijediti sveštenstvu visinu plate u iznosu jedne prosječne zarade u Crnoj Gori te prijaviti sveštenike po Zakonu o radu. Pored priloga i donacija za sve ovo je potrebno uvećati imovinu crkve koja bi davala prihode. Registracijom parohije u raznim državama stekli bi se uslovi za pomoć tih država CPC-u, i pokrenuti djelatnosti koje bi uvećavale prihode CPC-a. Potrebno je u svim gradovima i opštinama u Crnoj Gori – gdje ih do sada nije bilo – formirati Crkvene opštine i odbore i organizirati da se postavi sveštenik. Obavezno ćemo uložiti sve napore da se u svakom mjestu gdje za to postoji potreba izgradi crkva ili parohijski dom, poštujući tradicionalni stil izgradnje.

STAV: Kakve još planove imate?

MITROPOLIT BORIS: S najvećom pažnjom, stvarat ćemo uslove za školovanje svešteničkih kadrova u inostranstvu. Vremenom ćemo formirati duhovnu akademiju, uz obavezno stipendiranje bogoslova i teologa. Formirat ćemo nedjeljne škole pri parohijama za katihizis djece i omladine. Postoji velika potreba da se unaprijedi monaški život u CPC-u, a time i izgradi nekoliko manastira gdje bi se spremali monaški kadrovi da preuzmu manastire koji su sada pod okupacijom Crkve Srbije. Formirat ćemo Monašku školu. Obrazovat ćemo tim za prezentaciju i predstavljanje CPC-a na internetu i društvenim mrežama, kao i službu za odnose s javnošću. Planiramo pristupanje prijevodu i štampanju Svetog pisma, bogoslužbenih knjiga i knjiga za katihizis na crnogorskom jeziku, kao i svih ostalih knjiga duhovno-crkvenog karaktera. Modernizirat ćemo izdavačku djelatnost i osavremeniti list Lučindan. Organizirat ćemo karitativni i milosrdno-humanitarni rad u svim mogućim formama, povezujući se s međunarodnim organizacijama. Pristupit ćemo formiranju crkvenog hora i obezbijediti uslove za njegovo funkcioniranje i razvitak. Za realizaciju svega ovoga potrebno je sa svih strana Crne Gore i dijaspore pozvati sve iskrene i stručne ljude i napraviti jednu vrstu društvenog pokreta koji će pomoći Crnogorskoj crkvi da bude najvažnija duhovna institucija crnogorskog pravoslavnog naroda kao što je kroz historiju i bila.

STAV: Kakav ćete imati odnos sa SPC-om?

MITROPOLIT BORIS: Dok Crkva Srbije ne prestane djelovati asimilatorski, nacionalistički i ne vrati se iz grijeha etnofiletizma na hrišćanska načela, nemamo o čemu razgovarati. Crnoj Gori će ona morati vratiti cjelokupno pravoslavno sakralno blago koje je uzurpirala!

STAV: Šta će se desiti s imovinom CPC-u Crnoj Gori, koju uveliko svojata SPC? To je dugogodišnji problem koji, kako svjedočimo, do danas nije riješen.

MITROPOLIT BORIS: Crkvena imovina u Crnoj Gori je oduvijek pripadala knjaževini, tj. kraljevini Crnoj Gori kao opće dobro, podignuto zalaganjem sela, plemena, naroda i vladara u sljedećem periodu mora biti vraćena u državno vlasništvo!

STAV: Ako se ne varamo, kanonski CPC ne priznaje nijedna pravoslavna crkva osim dugogodišnje podrške Kijevske patrijaršije, koja je 2018. odlukom Carigradske patrijaršije postala autokefalna. Da li je ikako moguće utjecati na promjenu ovog statusa?

MITROPOLIT BORIS: Crnogorska crkva je bila autokefalna stotinama godina, tj. od 1485. do 1920. godine. Duboko sam uvjeren da će autokefalnost koju je obnovila 1993. godine vremenom biti priznata u pravoslavnom svijetu. Stoga ćemo uraditi sve da što prije na ovu temu otpočnemo pregovore s Carigradskom patrijaršijom, majkom crkvom.

STAV: U Crnoj Gori je došlo i do krupnih političkih promjena nakon više decenija. Pošto se nerijetko sama politika miješala u Vaš rad, nemoguće je ne pitati Vas kako Vi ocjenjujete ove promjene? Svjesni ste da i dalje dosta ljudi – kako u Crnoj Gori, tako i u zemljama okruženja – gleda na aktuelnu vlast kao na marionetski režim zvaničnog Beograda, iako se, ako govorimo o samom državnom vrhu, predsjednik Jakov Milatović drži poprilično umjerene retorike.

MITROPOLIT BORIS: Poziv Crkve nije u tome da se miješa u politička pitanja. U tom pogledu, CPC stoji na stanovištu modernog sekularizacijskog principa. Ipak, sveštenstvo i vjernici CPC-a duboko su odani ideji suverene i nezavisne države Crne Gore!

STAV: Kako danas žive vjernici CPC? Je li teško u ovim okolnostima biti uz CPC?

MITROPOLIT BORIS: Teško je vjernicima biti uz CPC jer je ona sa svih strana stigmatizirana i podvrgavana krajnje negativnim i zlonamjernim medijskim i političkim kampanjama. Zamislimo samo situaciju da u Crnoj Gori ima više od šest stotina vjerskih objekata koje su pripadale kraljevini Crnoj Gori, a kojima je raspolagala i vodila brigu autokefalna Crnogorska crkva. Sve te objekte nelegalno i nelegitimno je uzurpirala Crkva Srbije, ne dozvoljavajući da u tim objektima sveštenici i vjernici CPC drže službe.  Oni su doslovno prognani iz vjerskih objekata koje su im gradili preci!

STAV: Možemo li uskoro očekivati i Vašu posjetu BiH?

MITROPOLIT BORIS: U BiH sam se uvijek osjećao kao kod svoje kuće. Od momenta kada sam izabran na dužnost mitropolita crnogorskog, moje obaveze su se multiplicirale. Međutim, s radošću ću dočekati prvu priliku da posjetim BiH i susretnem se s mojim dragim prijateljima i poznanicima.

Izvorstav.ba

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

62 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Cgcgcgcg
24.09.2023-11:41 11:41

Je li ovaj g. Boris stvarno ovako priča – vidjet ćemo, organizovat ćemo, ili je novinar tanak sa pravopisom? Ako sveštenik govorinsa lokalnim akcentom, onda se piše viđećemo, ili vidjećemo, ovo vam je hrvatski jezik! Ili CPC pokušava da izmisli neki svoj “novogovor” kao ovi iz naaaaroda? Pričajte normalno s ljudima.

vidi
24.09.2023-18:33 18:33
Reply to  Cgcgcgcg

Tekst je prenešen iz bošnjačkog neđeljnika “Stav”, dakle, na bosanskom jeziku je.

Simon
24.09.2023-11:41 11:41

Boki može registrovati jedino novu crkvu! Koji prevarant!

RIR
24.09.2023-12:27 12:27

…oce Borise Bogami ! sve ce vratiti CG sem ono što su gradili od 1918 godine -postojace srpske crkve te što su oni gradili -nijesmo mi prasad kao oni … Kako dođose u posjed naše sakralno blago Hramovi ,crkve i sveta groblja je jednostavno i jasno o-od dekreta Ace “palikuce” 1922 /3.juna/ i odnos devastatorski i pohlepnost za profit govori sve … zar nijesu te iste 1918 g. ta ista crkva srbijanska zborila da nase svece Sv.Petra i sv.Vasilija “te lešine treba sahraniti”/u zemlju ,zar se po istim improvizovanom kovčezima i krune cg -pisali na “sahranjivanju” na NKTrgu istih …ima… Pročitaj više »

Stevan
24.09.2023-13:58 13:58
Reply to  RIR

Molim? Sve što su gradili nakon 1918, gradili su našim novcem! I to je naše!

SuperHik
24.09.2023-14:24 14:24
Reply to  Stevan

Da nisi i brod Jadran sagradio, svojim novcem ?

Filip
24.09.2023-14:53 14:53
Reply to  Stevan

Vidis Simone da pojma nemas. Sve crkve od 1918 su gradjene novcem spc i donacijama. Ako si ti licno donirao svaka ti cast. A to sto je Djukanovic finansirao dijelom i to manjim dijelom hram u Podgorici to mu je obaveza prema gradjanima koji su vjernici spc. Ostale hramove po manjim sredinama i selima su ljudi licno svojim sredstvima ulagali.

Stevan
24.09.2023-20:40 20:40
Reply to  Filip

Koje SPC!? UZurpatorske, crnogorske imovine! Samo iz Manastira Ostrog na godišnjem nivou zarađuju preko 70 miliona eura. Koga blefiraš?

SuperHik
24.09.2023-14:05 14:05
Reply to  RIR

Vama ateistima i komunjarama će neko da vrati crkve i manastire..Taman da kompletirate identitet.. Samo se ti nadaj, šako jada …

RIR
24.09.2023-14:43 14:43
Reply to  SuperHik

…superHik /Merline/Dragoljube/jorgos ,PePera i kozna kako se vec pope zoveš-Sve ce se to vratiti i to, važno, mirnim putem uz dokaze -oće,oće pope -to je vaše samo od 03 juna 1922 i to dekretom vasega ACE koji ponisti CPC i prisajedini je tzv crkvi SPC -nazovi hriscanskoj pravoslavnoj…

Botkić
24.09.2023-17:58 17:58
Reply to  SuperHik

Živiš li ti, jadniče, u uvjerenju da Srbi nijesi bili komunisti? hahahahahahahah Budaletino!

Boj
24.09.2023-12:46 12:46

Samozvani Odbor za očuvanje CPC, izvan CPC napravi puč na ulici na kome postaviše svoju marionetu, da bi taj klovn mogao sad da se prestavlja kao neko. Pa, kao Dritan, u svojoj zloj namjeri, prvo poce da obecava sve ono za šta se izuzetni mitropolit Mihailo, zalagao dok je bio na čelu CPC.
Raščinjeni Boris bi trebalo sa zlokobnim Miljenkom da raščini Vaseljenskog patrijarha, jer to odavno nije, pa kao poslednja fukara zasjedne tamo.
I dokle ce nas ovaj portal terorisati sa ovakvim tupavim pamfletima.

Filio
24.09.2023-12:46 12:46

Da ne citiram sad Dragana Jovanovica iz srrije moj rodjak sa sela. Znate svi o cemu se radi. Prvo popisi dje su bile granice CG 1800 godjne pa popoisi hramove izgradjene prine 1914. Eto ti ih sve sto apadaju u tu kategoriju. Njih 20ak

Filip
24.09.2023-12:48 12:48

I crkve koje nikad nisu bile crnogorske a koje su sjeverno od Niksica.Kako moze da bude nesta Crnogorsko a uslo u sastav drzave 1850. Dakle trazi crkve izgradjene prije 1914 na prostoru koji nije do tog trenutka bio CG. Pa nek proba. Zivotom se to brani ako treba

RIR
24.09.2023-13:58 13:58
Reply to  Filip

Filipe jasnije ce ti biti ako samo pogledas grafičku kartu Srbije 1878 /nakon Berlinskog kongresa/ i vidjet ces kolika je bila Srbija i jeli između CG i Srbija bio Sandzak …Vojvodina nije bila u sastav Srbije niti cijelo Kosovo /nije u Srbiji/ trebali i Srbija da se vrati u te granice koje ti tvrdis da nijesu CG …zaboravljas Filipe da je Srbija bila pod Turskom /“ šetala opanke 500 god.” / slabo si naučio da se Srbija “prvi put probudila” I srpski ustanak 1804 ./ pa nakon Karađorđa opet u ropstvo …Ti vise voliš da si potomak “šetača opanaka” nego… Pročitaj više »

Filip
24.09.2023-14:49 14:49
Reply to  RIR

A ti zaboravljas na teritoriju Crne Gore . Pogledaj malo nju i vidi koje opstine nedostaju. Ista ta Srbija je imala i Makedoniju u svom sastavu. Dakle, sjever CG je bio pod turskog pa pod austrougarskom. A ranije u Hercdgovini. Dakle niti ima veze sa Srbijom kao drzavmom a jos manje sa Crnom Gorom
. I kulturoloski i na sve druge nacine smo najblizi Bosni. Ali skreces sa teme. Ja ti pricam o crkvama i tome na sta se istorijsmi ima pravo a na sta ne.

Filip
24.09.2023-14:50 14:50
Reply to  RIR

Ne mogu biti potomal Crnogoraca kad ne moj grad bio pod turskom i austrougarskom do 1912. Ja svoj obraz ne prodajem. Blizi su mi i Srbi iz Srbije i Istocke Bosne. To je moj narod

Stevan
24.09.2023-16:06 16:06
Reply to  Filip

U vrijeme austrougarske u Hercegovini nije bilo Srba! Kada tako zboriš onda svohj obraz možeš nositi bez podlimačine!

xxy
24.09.2023-15:41 15:41
Reply to  RIR

Podgorica ,Niksic ,Bar Ulcinj do 1878 su pod Turcima , 400 godina Pljevlja ,B.Polje,Berane ,Andrijevica ,Rozaje ,Plav do 1912 pod Turcima. 450 godina Cetinje i podlovcenska Crne Gora ,od Crnojevica 1496 su pod Turcima poturceni Skeder-beg Crnojevic je vladao crnogorskim sandzakom , a tek pocetkom 18 vijeka Vladika danilo krece sa oslobadjanjem tog dijela CG od Turaka, preko 200 godina. Sta je tema Njegosevog Gorskog Vijenca ,valda znate? Ivan Crnojevic je vladao Zetom ne Crnom Gorom a njegov poturceni sin Sinisa ,Skender -beg Karadag Sandzakom u prevodu Crnogorskim Sandzakom . Sami zakljucite ko i kada je promjenio ime Zeta u… Pročitaj više »

Stevan
24.09.2023-18:14 18:14
Reply to  xxy

Mora da si se predozirao na brodu pa ovako bulazniš!

xxy
24.09.2023-19:48 19:48
Reply to  Stevan

Stevane sta ti konkretno nije jasno ,oces da kazes da Crna Gora nije bila pod Turcima .

Stevan
24.09.2023-16:04 16:04
Reply to  Filip

Bravo filipe! Mora da su te crkve bile turske, kao i Pećka patrijaršija! Važa nezajažljivost vam ne da da budete ljudi!

Krst
24.09.2023-13:23 13:23

Ovaj Boris je niko i ništa jer je izveo puč protiv CPC i mitropolita Mihaila i ta njegova crkva nije crkva nijednog Crnogorca!

Tara
24.09.2023-14:10 14:10
Reply to  Krst

Taqcno je,da je izvrsena jedna vrsta Puca..Problem je utome..sto nasa drzava ne moze vise da ceka..mi moramo sto brze povratiti nase ukradeno nasledstvo..To je numero 1..Nazalost..nas Mihailo..nista nije uradio na tome..jer ga je starost onemugucila da bude aktivan..

Stevan
24.09.2023-14:02 14:02

Druže te. crkve nije gradila srbija, nego narod i mještani sela gradova. Gdje pripadaju ta sela tamo je i vlasništvo nad tim crkvama. U Srbijicu nije bilo, dakle ili crnogorsko vlasništvu ili tursko.
Ali to će na tvoju ljutnju, odlučiti nadležni međunarodni sud….

RIR
24.09.2023-18:30 18:30
Reply to  Stevan

…on je zaluđen ,on misli pravoslavlje=srpstvo …!
bice to da su od NK dolazili i živjeli srbi a ne pravoslavci u turskoj Imperiji ,bice da su dolazili srbi da grade i to NE “tzv Raskim stilom” nego kako su to radili pravoslavci u Dalmaciji i svuda … on pojma nema kad se javljaju “nacije” …da su sve te prostore od NK i PG drzali Turci i bili pravoslavci …ni pomena od Srba !

xxy
24.09.2023-20:07 20:07
Reply to  RIR

Ti pravoslavci u Dalmaciji ,Niksicu pod Turcima ,Austrougarima ,Mlecanima imali su srpsku nacionalnu svijest i osjecali se Srbima.
Kao sto kazes da niko iz Srbije dolazio da gradi crkve po Niksicu tako isto niko iz Srbije nije dolazio da ih ubjedjuje da su Srbi ,tada nije bilo drustvenih mreza ni televizije.
Ako nije tako ko im je mogao u Dalmaciji ili Niksicu nametnuti da su Srbi pa nisu valda Turci ili Austrougari ,a Crna Gora je bila slobodna pa su se na popisu 1909 izjasnili da su Srbi, nije niko dolazio iz Srbije da ih ubjedjuje

xxy
24.09.2023-20:00 20:00
Reply to  Stevan

Crkve je radio Narod koji se osjecao srpskim u to vrijeme i radio je te objekte za Mitropoliju koja i danas postoji.
Ako se jednog dana Mitropolija crnogorsko promorska odvoji od SPC crkve ostaju Mitropoliji.
Mitropolija je istorijsko pravni naslednik te iste Mitropolije iz ranijih vremena i sto je tu sporno.
Sad sto nekome ne odgovara sto je ona u zajednici sa ostalim srpskim Mitropolijama i Eparhijama to je druga stvar.
Ne moze se sad osnovati neka crkva na ulici i preuzeti imovinu postojece Mitropolije .
Crkva je odvojena od drzave.

SuperHik
24.09.2023-14:03 14:03

Koliko ste decenijama unazad obnovili crkava i manastira ? Amfilohije ih je obnovio preko 400, a ti ? Koliko imate vernika ?

Stevan
24.09.2023-14:08 14:08

Naravno Borise da ćemo uraditi ono što Milo nije htio od 2006…..da tražimo međunarodnu arbitražu i odluku o povratku naših crkava i manastiru u vlasništvo Crnr Gore.
Ovi što pričaju da je sve bilo srbaljsko, neka to redu u Hrvatsku i neka tamo pokušaju prepisati Hram u Zagrebu na vlasništvo tzv. spc…..biće ovo naše sve kako treba

Ispod kapele
24.09.2023-14:09 14:09

Nema tog povoljnog vjetra za onoga ko nezna kud plovi.

Anon
24.09.2023-14:40 14:40

To treba pitati Mila i Mihajla. Mitropolit Boris će sve to popraviti. Samo polako, pitaj ovo isto pitanje za godinu, 3, 5… Prpa, ha?

Anon
24.09.2023-14:42 14:42

Opšta istina primjenljiva na bišeg mitropolita. Sadašnji baš zna šta mu je činjet’. Sada je jasno zašto Fanar nije htio ni da čuje o bivšemu.

Filip
24.09.2023-15:03 15:03

A kad vrc pominjes Vojvodinu. Vojvodina je usla u sastav Srbije nakon raspada austrougarske voljom naroda koji je vecinski srpski i ti to dobro znas . Istorijski nije bila srpska vec madjarska ali su vremenom Srbi postli vecina i pristupili Srbiji. Slicno kao Kosovo. Na kojoj osnovi su Pljevlja usla u satav CG? Na osnovu toga sto ih je oslobodila Srpska vojska i predata CG iz strateskih razloga kao i Zabljak. Meni licno to ne smeta , za sve postoji razlog. Ali kad vec pricas , pricas cinjenice. Ja licno bih dao svetinje izgradjene prine 1914 CPC, ali na prostoru… Pročitaj više »

Stevan
24.09.2023-16:07 16:07
Reply to  Filip

Koji teletabis!

Filip
24.09.2023-15:09 15:09

Ali vidis, ja opet ne negiram cpc ili drzavu CG ili cinjenicu kakva je danas a to je da su sve ove opstine dio CG. I to niko ne dovodi u pitanje. Ja ovaj argument koristim samo kao odgovor na ovo. Dakle ako se koristis istorijom onda se koristi do kraja i sagledaj sve. Crnogorska mitropolija odnosno istorijska cpc je imala kontrolu nad svetinjama do Niksica . I ako se vracama istoriji i ako treba da se ispravi nepravda i ako ce time da se poprave odnosi medju nama u CG ja sam 100 posto za. Ali ti pricam o… Pročitaj više »

Bata
24.09.2023-16:00 16:00

Crkva Srbije će morati da se povuče iz svih tih svetinja dodjelom autokefalije Crnogorskoj crkvi.
Tako se Ruska crkva povukla iz Ukraine.
To je kristalnno jasno, jer u pravoslavlju ne može van granica države da djeluje crkva te države. Da sada je bila hajdučija od strane crkve Srbije.
Ona je kotlristila atribute ex Jugoslavije kao jedne države.

Zovina
24.09.2023-16:07 16:07

Koje gluposti pričaš?
Koja vojska je oslobodila Pljevlja koja su bila u sastavu Sandžak vilajeta.
Pljevlja je oslobodila crnogorska vojska, Bijelo Polje i Metohiju neznalico.
Kakva srpska vojska?
Ona se pripremala za beg preko Albanije u Grčku i Tunis (Bizertu).

xxy
24.09.2023-17:36 17:36
Reply to  Zovina

Zovina ,pa srpska vojska je oslobodila Pljevlja u Prvom Balkanskom ratu 1912 a usupila ga Crnoj Gori 1913.
Srpska vojska je odstupala preko Albanije 1916 u Prvom svetskom ratu a Crna Gora je 1916 potpisala kapitulaciju ,Srbija nije ,nego se 1918 vratila kao pobjednik u ratu.
Sve si pobrkao.

1ss
24.09.2023-19:36 19:36
Reply to  Zovina

kako moze da oslobodi nesta vojska koja nema veze sa tim gradom ? Moze li CG vojska da oslobodi Zadar ? ili se to zove okupacija

xxy
25.09.2023-07:30 07:30
Reply to  1ss

1ss u pravu si , a sto se tice Pljevalja prije dolaska Turaka iz Azije bio je u srpskoj drzavi i u njemu zivjeli Srbi nisu Turci .
1912 u Balkanskom ratu Pljevlja oslobodja od Turaka srpska vojska i kao saveznik i crnogorska.

1ss
24.09.2023-19:41 19:41
Reply to  Zovina

srpska vojska i crnogorska su zajedno sudjelovale u oslobadjaju kako dijelova kosova tako i sandzaka itd itd. Sto se Pljevalja tice obje vojske su ucestvovale u oslobodjenju grada. Nemoj makar mene da ucis o tome . Ja se ne bavim Podgoricom i Cetinjem jer me istorija tih gradova ne zanima, ali nemoj da pricas poluistinu

Botkić
24.09.2023-23:01 23:01
Reply to  1ss

Onda čitaj izvještaje za komendu sprke vojske, pa nauči šta su uradili Crnogorcima i kako su ih žrtvovali. No, to nećeš da čistaš, a? Druškane, nemoj meni to da pričaš, jer postoje ljudi, poput mene, koji to znaju.

Kotorani
24.09.2023-16:12 16:12

Samo naprijed naš voljeni vladiko.
Uz tebe smo da nas dovedeš do našeg uzvišenog cilja, do Fanara.
Da je vječna Crna Gora i sa njome naša Sveta Crnogorska Crkva.

Martin
24.09.2023-16:20 16:20

Nijeste obnovili “ škripari” no upropastili čega ste se godj dohvatili izrodi crnogorski, ako ste crnogorski – sram i stamota da vas bude.
Pogledajte crkvu svetog Luke u Kotoru koja je bila katilička sagradjena 1195. Proglasili ste je srpskom i napravili od krova “suknjicu” da liči na Dećane.
Sve će vam na nos izaći.

xxy
24.09.2023-17:50 17:50
Reply to  Martin

Martine , Crkva Sv.Luke izgradjena je 1195 za vrijeme Velikog srpskog Zupana Stefana Nemanje , njegovog sina kralja Vukana. Ktitor je bio Mauro Casafangi ,katolik romanskog porijekla. 1657 uz saglasnost Kotorske Biskupije tu crkvu koriste i Pravoslavci. 1768 Mletacki Providur Kotora u svom izvjestaju tu crkvu naziva srpskom i kaze da je koristi srpski narod i da se obredi vrse na spskom jeziku. Sve do Francuske okupacije 1807-1814 koriste je i pravoslavni i katolici, poslije toga samo provslavci. Za vrijeme Austrije pripada Dalmatinskoj Eparhiji a od 1870 Boko-kotorskoj Eparhiji do 1931 kada prelazi u nadleznost Mitropolije crnogorsko primorske dje je… Pročitaj više »

Vrbas
24.09.2023-16:27 16:27

Kako većinski “ Srpski” neznalico.
Nakon Prvog i Drugog rata prognano je ili ubijeno milion madjara i njemaca.
Čija su ono groblja zarasla po Vojvodini?
Kako te nije sram da pričaš te bezočne laži.
Vojvodina nikad nije bila srpska, osim što su doseljeni malobrojni Srbi za vrijeme Austrijske vlasti sa Kosova pod mitropolitom Arsenihom Čarnojevićem.
Ponavljam taj broj je beznačajan u odnosu na starosjedioce.

xxy
25.09.2023-06:36 06:36
Reply to  Vrbas

Vrbas, kad se pravila granica izmedju Kraljevine Srbije odnosno Kraljevine SHS kasnije ,napravljena je tako da je ostalo oko 280 000 Srba u Madjarskoj a otprilike isto tako Madjara u Kraljevini SHS to jest Vojvodini. Koliko danas ima Madjara u Vojvodini a koliko Srba u Madjarskoj. Imas spomenik Jovanu Nenadu u Subotici srpskom vladaru koji je vladao tim prostorom sebe nazivao Srpskim Carem a to je bilo pocetkom 16 vijeka 1520-tih vijeka Seoba Srba pod Arsenijem Carnojevicem bila je 1790-tih kraj 18 vijeka. 1526 Hazburgovci su dali Povelju o Konstutivnosti Srpskom Vojvodstvu u okviru Monarhije i Povelju o Autonomiji,Srbi su… Pročitaj više »

xxy
25.09.2023-06:55 06:55
Reply to  Vrbas

Jos da dodam , koliko je Srba iz Vojvodine odselilo u danasnju istocnu Ukrajinu u 18 vijeku imas i danas toponime Slavjanoserbija Novoserbija itd i mnogi liokalni toponimi koji posjecaju na one iz Vojvodine ,kao Pancevo ,Kovin, Banat i slicno. Koliko je Srba pobijeno u Vojvodini i Prvom i Drugom sv .ratu , cuo si za novosadsku raciju u januaru 1942 itd. Vojvodina kao administrativni dio Hazburske Monarhije zvala se Srpsko Vojvodstvo i kasnije je izbaceno Srpska ostalo samo Vojvodina. Svako Vojvodstvo Karaljevstvo ,Carstvo ,Monarhija mora imati neki predznak. Vojvodina ,Vojvostvo ceka mora necega neki preznak ime itd. A sacinjavali… Pročitaj više »

Trubjela
24.09.2023-16:36 16:36

Slušaj””Krst” ti kad si vidio našega Vladiku sa Eskobarom , znam da ti nije dobro.
Autokefalija brzo dolazi, smiri se čovječe.
Kad dodje, a biće brzo na teritoriji Crne Gore će biće samo jedna crkva priznata.
Svetinje su naše još od vremena Kraljevine Crne Gore pa se odluči.
Ove što sagradiste na brzinu to je KIČ.

Gojko63
24.09.2023-16:45 16:45

Boki i mali Mitov kraljice trotoara

TV_EU
24.09.2023-17:30 17:30

Nisam vjernik , ali Vas podržavam a svakako ću i donirati našu crnogorsku crkvu !

Docleata
24.09.2023-17:51 17:51

Mihailo je nas mitropolit.Mi mu tepamo Miki. Tebe Bojovicu tepamo Boki. Ti bi treba da se pomiris sa Mikijem i da budes njegov zamjenik. Nas docleata ima malo a vjernika docleata jos manje i ako se podijelite i mi cemo se podijelit. Ja i moj drug Trajko a i komsija Rajko je za Lava. Ti Boki i Lav i Miki treba da śedete da se pomirite. Posto nece niko da zovne imate tih paruljina pa angazujte neku agenciju za pomirenje.

Botkić
24.09.2023-23:09 23:09
Reply to  Docleata

De si, bre, SrBčiću? Što ti rade tvoji svetosavski pedofili, silovatelji i ubice? Imamo i mi imena sa kojim im tepamo, ne brigaj, bratko.

1ss
24.09.2023-18:51 18:51

moze cpc dobiti autokefalnost (usta vrlo sumjnjam ) ali ja opet ponavljam. Ne moze na osnovu medjunarodnog zakona i prava da polaze pravo na nesto sto je dokazano da joj ne pripada. A to crkva Srbije je tvoj naziv i ok mi je da je tako zoves ali ona to nije. Ona je crkva srpskog naroda

Botkić
24.09.2023-22:34 22:34
Reply to  1ss

Ti , jadniče, ne znaš ni kako da je pod terminom CRKVA SRBIJE, vaša sektaška crkva zavedena kod vaseljenske patrijaršije. No, čoče, kako nam se zvala prije crkva što su joj vladike bile i Petroviči? A, neka navodno nepsotojeća CRNOGORSKA PRAVOSLAVNA CRKVA zavedena pod rb. 9 kao autokefalna u katologu atiska sintagma, koji se štampao po odobrenju vaseljenske patriješije. Vi ste lopovi , okupatori, ubice, i za genocid trebate da bude optuženi zbog 1918. Mrš, izbacilite te sa svojeg pa vidio što braniš, lopužo.

Boj
24.09.2023-19:01 19:01

KAKAV JE OVO BLAM?
Ovo je portal dps-a na kome komentare pišu oni koji su zaduženi da glume četnike i crnogorce. Rijetko šta može proci ispod radara. Ali, za one koji pogađaju u suštinu – nokako.
Za ove tupane – stvorene sebe tadi, trebaju da znaju svi drugi mediji. Pravi su blam!
Testirao sam ih, kao što sam i jedan isti komentar slao više puta, bez rezultata. Šteluju sve. Jedino bi im nikakav narod bio po volji, kao što su ga u nikakvog pretvarali.

Botkić
24.09.2023-22:39 22:39
Reply to  Boj

Da nijesi došao do onih nedozvoljenih susptanci što su pronašli u PG? Bači to, đaolje. Ne zasmijavaj me, jer da je ovo portal DPS-a, ne bi pisali ljudi koji ih kritikuju.

Simon
24.09.2023-19:57 19:57

Sve si lijepo rekao, samo se lazno predstavljas kao mitropolit. Mitropolit Mihailo te je i rascinio, tako i da se prerusavas u svjestenika.
Mislim da su ti namjere dobre, tako da treba sto prije otidjes kod mitropolita, pomirite se, i radite zajedno.
A da se CPC nije podijelila je besmislica i to dobro znas.

Botkić
24.09.2023-22:53 22:53
Reply to  Simon

Mogli su bez ovog haosa. Unutrašnji problemi su trebali da ostanu iza zatvorenih vrata. Ono je najgori bio potez, i znao sam da će da dovede do samouništavanja. Nema ovdje strane koja je pobijedila. A kako ja vidim može da bude još gore od trenutne situacije (zato što prateći obje strane predviđam neke poteze koji će biti preloši), ako se ne prizovu pameti i zakopaju ‘ratne sjekire’. S druge strane, Crkva Srbije ima pedofile, silovatelje, ratne zločince, sektaše iz bratstava spremni da ubiju … ne postoji ogavnosti koja im nije tu, ali niko od njih ni riječ. Ćute popovi, prave… Pročitaj više »

1ss
24.09.2023-22:38 22:38

i zar stvarno neko misli da u ovoj drzavi ima vise vjernika cpc od spc ? ajde malo prosetaj van cetinja . u svakom gradu ima mozda 5 posto pravoslavaca mada mislim da je i to puno koji su vjernici ovakve cpc

Aleksa
25.09.2023-04:16 04:16

Sve nekako mogu shvatiti i preci da nekomentarišem,sve zbog MIRA U KUCI…….ALI DA NEMA PODJELA OD KADA BOKI POSTA MITROPOLIT…STVARNO MORAM RECI ISTINU….BOKI DA LI SI PRI SVIJESTI KAD OVO IZJAVI…