Nedjelja, 8 Septembra, 2024
Rubrika:

Đuričković: Tužilaštvo na direktan način pokušava uticati na uređivačku politiku više medija i suzbiti kritičku riječ

''Činjenica da je tužilaštvo targetiralo, ne pojedinca, ne samo više novinara, već skup istraživačkih novinara i medija koji su prepoznati kao kritičari vlast i tužilaštva, predstavlja ciljani napad na slobodno novinarstvo!''

Činjenica da je tužilaštvo odlučilo da sa javnošću podijeli informaciju da je neko razgovarao sa novinarom, zahtijeva visok stepen opreza i konteksta u kojem se takva informacija saopštava, ocijenio je međunarodni sekretar Socijaldemokrata (SD) Miloš Đuričković.

“Činjenica da nije riječ o jednom već o više novinara, podstiče sumnju da je riječ o targetiranju pojedinaca sa ciljem njihove diskreditacije i onemogućavanja daljeg novinarskog angažovanja. Činjenica da je tužilaštvo targetiralo, ne pojedinca, ne samo više novinara, već skup istraživačkih novinara i medija koji su prepoznati kao kritičari vlast i tužilaštva, predstavlja ciljani napad na slobodno novinarstvo! Bez konteksta, obrazloženja i dokaza, tužilaštvo je targetiralo više istraživačkih novinara iz više medija i direktno ili indirektno ih uključilo u postupak protiv bivšeg SDT-a”, naveo je Đuričković u objavi na mreži X.

Kako je dodao, time tužilaštvo na direktan način, pritiskom, pokušava uticati na uređivačku politiku više medija, suzbiti kritičku riječ te pokušava uticati na kreiranje javnog mnjenja.

“Iz ovog pokušaja izostala je samo preciznija instrukcija. Da li javnost treba kamenovati sve sa spiska ili samo dio istaknutijih pojedinaca? Slobodno novinarstvo tj istraživačko novinarstvo, prijeka je potreba crnogorskog društva. U trenutku kada imamo nikad netransparentnije institucije, u kojima vlada zakon ćutanja i zakulisnih dilova, istraživački novinari su ti koji omogućavaju društvu i pojedincu da skine povez sa očiju. Mediji i novinari, moraju uživati punu zaštitu garantovanu Ustavom i zakonima. Institucije moraju sa posebnim senzibilitetom tretirati ovu profesiju, naročito one medije koji ne služe kao oglasna tabla već se usuđuju postaviti pitanje i insistirati na odgovoru”, ističe Đuričković.

Prema njegovim riječima, nažalost, od dobijanja IBAR-a, svjedočimo pojačanom urušavanju svih onih principa i vrijednosti koje treba da garantuje demokratsko društvo.

“Uz sve rizike koje nosi novinarstvo kao profesija, naročito istraživačko novinarstvo, pojedinci i organizacije iz ove oblast nijesu u mogućnosti zaštiti sami sebe. Zato je neophodno da svi društveni akteri stanu u njihovu zaštitu jer je to interes društva. Posebno bih naglasio ulogu tj. potrebu za reakcijom međunarodne zajednice, prije svega EU i SAD, koja se za slobodno novinarstvo zalaže na svim meridijanima svijeta”, zaključio je Đuričković.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
BobZeković
15.07.2024-15:27 15:27

Evo gospodine Đuričkoviću USTAO SAM U ODBRANU ISTRAŽIVAČKOG NOVINARSTVA KAO PROFESIJE! I ŠTO DALJE DA RADIM GOSPODINE ĐURIČKOVIĆU, SAD PITAM VAS U IME MNOGIH KOJI SU TAKOĐE USTALI TIM POVODOM? SVE DRUŠTVENE AKTERE NEMATE ŠTO POZIVATI! ONI SU SVI LISTOM UZROK UGROŽENOSTI ISTRAŽIVAČKOG NOVINARSTVA KOJE SE BAVI SRPSKOM OKUPACIJOM CRNE GORE! Tu se mogu uključiti i sve tkzv suverenističke partije i savezi i koalicije, koje u PARLAMENTU VRLO KOREKTNO SARAĐAJU SA DRUŠTVENIM AKTERIMA, VRLO AKTIVNIM U SRPSKOM PROŽDIRANJU CRNE GORE!